3000 Yıldır Bozulmayan Mumya Saçının Sırrı Belli Oldu

Antik Mısır’da mevtten sonraki hayata hazırlık için şahısların mumyalanması adeti vardı. Bu mumyalama süreçlerinde özel teknikler kullanılırdı. Bunlardan biri de soyluların saçlarının korunmasına yönelikti. 

Et yağı, hintyağı, balmumu, çam sakızı ve aromatik fıstık yağı kullanılarak yapılan bir karışımın, ölen şahısların saçlarının istenilen halde durmasını sağlayan malzemeyi oluşturduğu ortaya çıktı. 

Rus araştırmacılara nazaran ölüler iki farklı mumyalama sürecinden geçiriliyordu. Bunlardan birincisi vücudun, ikincisi ise saçın korunmasını amaçlıyordu. Yapılan çalışma da bu görüşü destekleyen sonuçlar verdi. 

Araştırmacılardan Tabip Viktor Pozhidayev, üç mumya üzerinde çalıştıklarını ve mumyaların hala saçlarının olduğunu görmenin çok şaşırtan olduğunu belirtti. Daha evvel saçlar için özel balsamlar kullanıldığını düşündüklerini belirten araştırmacı, yapılan sürecin büyük ustalıkla gerçekleştirildiğini de vurguladı. 

Kütlesel spektometre ile yapılan çalışmalar, ikisi bayan biri erkek olan üç mumyada organik kalıntılar belirledi. Yapılan incelemelerde saçlara yapılan bakım ve müdafaa için kullanılan gereçlerin içeriği ortaya çıktı. 

Araştırma, Puşkin Devlet Hoş Sanatlar Müzesi’nde bulunan mumyaların incelenmesi maksadıyla yürütülen geniş kapsamlı bir çalışmanın modülü olarak gerçekleştirildi. Günümüzde kullanılan çağdaş teknolojiler, antik devirden kalma mumyaların açılmadan incelenebilmesini sağlıyor. Bu usullerde koza kırılmadan iskeletin tamamı görüntülenebiliyor.

Araştırmacılar, bulgularını Journal of Analytical Chemistry isimli mecmuada yayımladı.

Başa dön tuşu