Gerçekte Olmayan Sahneler Oluşturabilen Yapay Zeka

Samsung’un yapay zekâ ekibinde vazifeli üç araştırmacı, gerçekte olmayan ortamlara dair imajlar oluşturan bir yapay zekâ ortaya geliştirdi. Bu yapay zekâ, ortamı sabit bir bakış açısına nazaran hareket edilebilecek formda kurguluyor. 

Araştırmacılar, bulgularını bir makale ile açıkladılar. Takımın üyelerinden Dmitry Ulyanov, yaptığı açıklamada “Ana fikir, duruş noktasından bir sahne oluşturmak. Alınan tek bilgi ise bir kullanıcının genel olarak özgür çektiği sahnelere dayanıyor” diyor. Aşikâr bir noktadan çekilen fotoğraf, görüntü içerisindeki cisimlerin de görsellerinin oluşturulmasını sağlıyor. 

~Solda yer alan manzara bilgisayardan, sağdaki manzara ise videolardan

Ulyanov, iş arkadaşları Kara-Ali Aliev ve Victor Lempitsky ile birlikte yaptığı çalışmalarda GAN isimli modeli kullandı. Geliştirilen bu sistemde bir ağ, manzara oluştururken başkası de oluşturulan manzarayı inceleyerek geçersiz olup olmadığına karar verecek. 

Genelde bu cins görüntüleri elde etmek için cisimlerin uzay içerisindeki geometrik pozisyonlarını ve perspektiflerini belirleyen sınırların belirlenmesi gerekir. Bu güçlü işin düzeltmesini de beşerler yapar ve süreç gereğinden fazla uzayabilir. Bu süreci yapay zekânın, bilhassa de GAN teknolojisinin yapması çok daha süratli ve çok daha az kaynak tüketiyor. 

Yine de bu teknolojinin şimdi emekleme seviyesinde olduğunu da göz arkası etmemek gerekiyor lakin en azından yapay zekâ bu alanda ilerlemeye devam ediyor. 

Başa dön tuşu