Jeff Bezos, Ay’a Göndermeyi Planladıkları Araçlarını Tanıttı

SpaceX, CEO Elon Musk’ın magazinel halleri nedeniyle uzay nakliyeciliği konusunda en çok ses getiren özel şirket olabilir. Bununla birlikte dünyanın en güçlü insanı olan Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin isimli şirket, gerçekleştirdiği çalışmalar ve yatırımları ile SpaceX’in en büyük rakibi haline gelmiş durumda.

Blue Origin, dün akşam saatlerinde çok değerli bir duyuru gerçekleştirdi. Şirketin ay yüzeyine indirmeyi umduğu yeni uzay aracı Blue Moon’a ilişkin bir gerçek boyutlu model, duyuru sırasında birinci sefer gösterildi. Blue Origin’in maksadı 2024 yılına kadar Ay’a gitmek ve orada kalıcı olmak.

Bizzat şirket kurucusu Jeff Bezos tarafından yapılan açıklamaya nazaran Blue Origin’in daha büyük versiyonları, astronotların Ay’a taşınmasında, orada kurulacak üs ve gereksinimler için yük taşınmasında ve Ay yüzeyini keşfe çıkacak dört keşif aracının Ay’a ulaştırılmasında kullanılabilecek. Özcesi Blue Moon, Ay vazifeleri için epey kritik bir kıymete sahip olacak.

Bezos, düzenlenen aktiflik sırasında Ay keşiflerinde kullanılabilecek keşif araçlarına ilişkin bir konsept bir modeli ve bu araçlarda kullanılabilecek BE-7 motorunu de gösterdi. CNN International tarafından aktarılan bilgiye nazaran Bezos’un şirketi, son üç yıldır Blue Moon projesi üzerinde çalışıyordu.

Şu an için Blue Moon projesi ile ilgili en çok merak edilen mevzu kelam konusu teknolojilerin vaktinde teslim edilip edilmeyeceği. Bezos, sunum sırasında ‘Ay’a geri dönmeliyiz ve orada kalmalıyız’ dedi fakat bunun gerçekleşmesi için öncelikle uygun bir rokete, arazi aracına ve eksiksiz bir formda taşınmış kaynaklara muhtaçlığımız var.

Blue Moon'un Ay'a inişini gösteren animasyonu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu