Uzaya Gönderilen İlk Sanat Eseri Kayboldu

Nevada Museum of Arka, Aralık ayının başlarında SpaceX’in Falcon 9 roketiyle birlikte, “Orbital Reflector” ismini verdiği bir heykeli uzaya göndermişti. Heykel, uydudan fırlayacak ve elmas biçimindeki bir balonun içerisinde açılacak halde tasarlanmıştı. Bu halde, güneş ışınlarını Dünya’ya yansıtacak ve çıplak gözle görülebilecekti.

Ancak altı haftalık çalışmayı durdurma sırasında, uyduyu takip etme konusunda bağlantı eksikliği oluştu ve balon şişirilemedi. Sonuç olarak uyduyla olan tüm irtibat kayboldu.

Orbital Reflector, yörüngeye yerleştirildikten 18 gün sonra ABD Lideri Donald Trump, ülke tarihindeki en uzun hükümet kapanmasına ön ayak oldu. Hükümetin kapanmasının sebebi ise Trump ile Kurultayın, ABD ile Meksika ortasında örülecek olan duvar için istenen 5,7 milyar dolarlık federal fonlama konusunda anlaşamamasıydı.

Müze yaptığı açıklamada, Federal Communications Commission’ın (Federal Bağlantı Komisyonu) çalışmayı durdurması sebebiyle balonu şişiremediklerini söyledi. FCC, yörüngede ne olduğunu belirlemede ve uyduların dünya ile irtibat kurması konusunda hayli kritik bir rol oynuyor.

Heykelin dizayncısı olan Trevor Paglen’in grubu, yörüngeye yerleştirildikten sonra uyduyla irtibatta kalabildi lakin bekleme döneminde haftalarca dayanabilecek halde tasarlanmamıştı. Hükümet kapandıktan sonra geçen süreçte ise uydudan gelen sinyaller hayli seyrekleşmeye başlamıştı.

Paglen’in yörüngeye bir heykel daha gönderip göndermeyeceği ise şimdi mutlaklaşmış değil.

Başa dön tuşu