Gerçek Eserleri Taklitlerinden Ayırt Edebilen Yapay Zeka

Rembrandt, 17. yüzyılda yaşamış, epeyce meşhur bir Hollandalı. Kendisi tarihin değerli ressamları ortasında yer alıyor. Rembrandt’a ilişkin olduğu söylenen 611 fotoğrafın büyük kısmının geçersiz, kopya ya da taklit olduğu düşünülüyor. Yapay zekanın gayesi ise gerçek yapıtları sahtelerinden ayırabilmek.

Geliştirilen nöral ağ, genel olarak imaj tanıma gayesiyle kullanılanlara emsal bir yapıya sahip. Yapay zekaya Rembrandt’ın olduğu bilinen eserler ve bilinen sahteleri gösterildi. Fotoğrafların büsbütün yüklenmesi çok uzun süreceği için çalışmada kullanılan eserler, 13.000 küçük kareye bölünerek sisteme eklendi.

Sonuçlar ise epey umut verici. Nöral ağ, Rembrandt yapıtlarını sahtelerinden ayırmakta %90.4 oranında muvaffakiyet sağladı. Yeniden de yapay zekanın başarılı olabilmesi için resmi uzaklaşarak incelemesi gerekiyor.

Eşi Andrea Frank ile birlikte yapay zekayı üreten Steven Frank, “Rembrandt’ı nitekim farklı kılanın ne olduğunu görmek istiyorsanız, kanvastaki büyük resme daha büyük kompozisyon düzeyinde bakmalısınız.” diyor.

Başa dön tuşu