Eski iPhone ve iPad’ler İçin Bir Güncelleme Yayınlandı

2012 yılından daha evvel tanıtılan bir iPhone yahut iPad kullanıyorsanız güncellemeleri denetim etmenizde yarar var. Apple eski iPhone ve iPad’lerin saat, tarih ve pozisyon bilgilerinde yanlışlar olduğunu söyleyerek bu aygıtlar için yeni bir güncelleme yayınladı.

Sorunun nedeni Global Pozisyonlandırma Sistemi'nden kaynaklanıyor, GPS’ler ile uyuşmazlık göstererek aygıtların tarih, saat ve pozisyon bilgilerini yanlışsız alamamasını sağlıyor, bu yüzden aygıtlar belli bir gün sayısını aştıktan sonra bir anda; pozisyon, tarih ve saat bilgileri sıfırlanıyor, yanlışsız bilgi vermemeye başlıyorlar.

Bu meseleden birçok GPS sistemi de etkilenmişti. TomTom ve Garmin üzere GPS üreticileri bu sorun için bir müddettir yamalar yayınlıyorlardı, artık Apple da tıpkı şeyi yapıyor.

Cihazların GPS servislerinin düzgün çalışmamasına yol açan sorun birinci olarak 6 Nisan’da görülmüştü fakat Apple, aygıtlarının 3 Kasım’a kadar etkilenmeyeceğini söylemişti. Yani şimdilik aygıtınızda bir kasvet oluşmayacak ama yeniden de ileride badire yaşamamak için güncellemeyi yapmanızı öneririz. Apple’ın en son sürümü yüklü aygıtlar zati bu güncellemeye sahipti; yani bunlar için korkacak bir durum yok.

Apple resmi sitesinde güncellemeden şu formda bahsetti: “3 Kasım 2019 tarihine kadar, aygıtınız için kullanılabilen en yeni iOS sürümüne güncelleme yapmazsanız kimi modellerde GPS pozisyonu artık yanlışsız olarak görüntülenmeyebilir. Ayrıyeten, iCloud ile eşzamanlama ve e-posta alma üzere tarih ve saat bilgilerinin hakikat olmasına dayalı fonksiyonlar de çalışmayabilir.”

Yazılım güncellemesi iPhone 5, iPhone 4S, iPad 2 ve iPad 3, iPad 4 ve birinci jenerasyon iPad mini için iOS 9.3.6 formunda görünecek. Güncellemenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu