Türksat 6A Projesi ile İlgili Gelişmeler Yaşanıyor

Tamamen yerli ve ulusal olarak üretilmeye çalışılan Türksat 6A uydusu, sancılı bir süreçten geçiyor. Haberleşme konusunda birinci kere yerli ve ulusal olacak olan Türksat 6A için ayrılan bütçe neredeyse bitti ve uydunun şimdi yüzde 60'ı tamamlandı. Ayrıyeten hem mutabakatta belirtilen müddet dolmak üzere hem de Türkiye'nin almış olduğu yörünge hakkının mühleti gitgide kısalıyor. Çıkmaza girilen bu değerli projede, yeni tahliller aranıyor.

Türksat 6A uydusu, Teknoloji Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı liderliğinde çalışmalar devam ediyor. Kimi vakit bu uydunun üretim süreciyle ilgili projeye dahil olan ASELSAN, TÜBİTAK ve TUSAŞ üzere şirketlerle bir ortaya gelinerek toplantılar yapılıyor ve uydunun tamamlanma süreci yakından takip ediliyordu.

Bilindiği üzere Türksat 6A'nın çalışmalarına 2014 yılında başlandı. Yapılan mutabakatta, uydunun 5 yıl içerisinde tamamlanması gerekiyordu lakin beklenildiği üzere olmadı. Şirketler bu hususta, bakanlıklardan ek müddet istemişlerdi. O periyot, istenilen müddet 'bir ve son kez' koşuluyla verilmiş, olağanda 2019 yılının sonunda tamamlanacak olan projenin, 2020 sonunda tamamlanması konusunda uzlaşmaya varılmıştı. Lakin şirketlerin bir defa daha erteleme istedikleri söz edildi. Şayet bu talep bakanlıklar tarafından kabul edilirse, süreç 2021 yılının sonunda tamamlanacak. Bu durumun bir de kritik kıymeti bulunuyor. Uzmanlar, 2022'de Türkiye'nin uzayda bulunan yörünge hakkının biteceğini belirtiyorlar. Şayet 2022 yılına kadar bu uyduyu tamamlayıp gönderemezsek, uydu tamamlansa bile yeryüzünde kalabilme ihtimali bulunuyor. 

Tek sorun elbette vakit değil. Yapılan mutabakatta 600 milyon TL olarak belirlenen bütçe, neredeyse bitmiş durumda. Ortaya çıkan bilgilere nazaran şirketlerin yaklaşık olarak 450 milyon TL'ye daha gereksinimi var. Bugüne kadarki bütçenin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından karşılanmıştı fakat ek bütçe talebi kabul edilirse, bu ölçüsü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı karşılayacak. Böylece Türksat 6A uydusu en az 1 milyar TL'ye mal olmuş olacak.

Başa dön tuşu