Carl Sagan’ın Hayali Olan Güneş Yelkenlisi Gerçek Oluyor

Pazartesi gecesi SpaceX Falcon Heavy roketi ile yörüngeye 24 adet uydu gönderilecek. Space Test Program-2 vazifesi olarak isimlendirilen projede SpaceX roketi, atmosferin üç farklı katmanında uydular bırakacak. Bu uydulardan en çok dikkat çekeni ise 2 düzeyde bıraklıacak olan güneş yelkenlisi.

LightSail 2 isimli araç, bir hafta boyunca yerden 720 kilometre yükseklikteki yörüngeye oturmak için çalışmaya devam edecek. Uydu, yörüngeye oturduğunda esirgeyici kapsülünden ayrılacak ve 4 metre genişliğinde, 5.6 metre uzunluğundaki güneş yelkenini açacak. Araştırmacılar, bu modelin ortaya çıkmasının uzun yılların birikimine bağlı olduğunu, Carl Sagan, Bruce Murray ve Lou Priedman’dan bu yana gelen fikirlere dayandığını açıkladı.

Carl Sagan, uzay yarışlarının tepe yaptığı 1970’lerde televizyonda insanları bilime yönlendiriyordu. 1980’de The Planetary Society’nin kurucuları ortasında yer alan Sagan, uzay keşiflerini desteklemiş ve bu vazifeler için projeler üretmişti.

1990’larda gerçekleştirilen birinci proje, Cosmos I ismiyle bir güneş yelkenlisine odaklanıyordu. Ne yazık ki araç uzaya hiç varmadı, 2005 yılında bir Volna roketi ile fırlatıldıktan sonra, roketin birinci etapta arızalanması nedeniyle düşmüş ve kaybolmuştu.

Yeni aracın toplam yüzey alanı 32 metrekare olacak. Her şey yolunda giderse araç, iki hafta sonra uzayda süzülmeye başlayacak. Aracın başarılı halde çalıştığının söylenebilmesi için en az 1 ay geçmesi ve LightSail 2’nin yörüngesini ayarlayabilmesi gerekiyor.

Güneş yelkenlileri, gelecekte daha ucuza ve daha kolay biçimde uzayda keşifler yapabilmemizi sağlayacak. Fotonları takip eden ve yıldızlardan gelen ışığı takip edebilen bu araçlar, insanlığın uzay seyahatinde kıymetli rol oynayabilir.

Başa dön tuşu