Einstein’ın İzafiyet Teorisi ‘Şimdilik’ Tutarlı

Albert Einstein'ın genel görelilik (izâfiyet) teorisini yayınlamasından bu yana 100 yıldan fazla vakit geçti. Bilim adamları, kuşaklar uzunluğu teoriyi ispatlamak ya da çürütmek için çalıştılar ve çalışmaya da devam ediyorlar. Kaliforniya Üniversitesi’nde fizik ve astronomi alanında profesörlük yapan Andrea Ghez, bu teorinin birkaç açık vermeye başladığını lisana getirdi.

Einstein’ın teorisinin en büyük imtihanı, galaksimizin merkezindeki dev karadelik üzerine heyeti. Andrea ve takımı, şimdiye kadar teorinin dengeli olduğunu söylüyorlar. Onlara nazaran en temel fizik kanunu “Newton’un kütle çekimi yasası” bu mevzuda dışlanmaya müsait. Ayrıyeten yapılan müşahedelerin Einstein’ın genel görelilik teorisi ile uyuştuğu noktalar da mevcut.

Andrea, Einstein’ın teorisinin kara deliğin içindeki yer çekimini tam olarak açıklayamadığı için teoride bir açık olduğunu belirtti. Andrea, kimi noktalarda Einstein’ın teorisinin ötesine, kara deliğin ne olduğunu açıklayan kapsamlı bir çekim teorisine geçmemiz gerektiğini söylüyor.

Genel görelilik teorisi, yer çekimi olarak algıladığımız şeyin uzay ve vaktin eğriliğinden kaynaklandığını söyler. Andrea; fizik ve yer çekimi maddelerinin kainatın her yerinde geçerli olması gerektiğini söylüyor. Bahsettiğimiz araştırmacılar, S0-2 ismindeki bir yıldızı kara deliğin etrafında izleyen iki kümeden biri.

Yıldızın kara delik etrafındaki yörüngesini tamamlaması 16 yıl sürüyor. Geçtiğimiz Nisan, Mayıs ve Eylül aylarında yıldızın kara deliğe en yakın geçişini yapmasıyla değerli bilgiler toplandı. Andrea, S0-2 yıldızının kıymetli olduğunu söyledi zira araştırmacılar, bu yıldızın yörüngesini üç boyutta gözlemleyebiliyorlar.

Yıldızın kara deliğin yanından geçmesiyle grup, çekim kuvvetinin bir kara delik yakınında nasıl davrandığını inceleyerek Einstein’ın teorisinin geçerliliğini inceleme fırsatı buldu. Newton’un çekim yasası, kara deliğin yakınlarında yer ve vaktin birlikte olamayacağını belirttiği için göz gerisi edildi fakat Einstein’ın teorisi, bu birlikteliğe müsaade veriyor. Bu durum, yapılan müşahedelerle de doğrulandı.

Başa dön tuşu