Bir Nebula, Olağanüstü Güçte Bir Fotonu Dünya’ya Gönderdi

Tibet Air Shower Array (Tibet Kozmik Işık Sağanağı Dizisi), deniz düzeyinin 5 kilometre üstünde bulunuyor. Atomaltı parçacıkları incelemek için son derece ülkü bir yere pozisyonlandırılmış olan bu dizi, Dünya'nın atmosferine yüksek güçlü kozmik ışınlar girdiği vakit bu parçacıklar hakkında data toplayabiliyor.

Son müşahedelerin sonucunda araştırmacılar, dünya üzerindeki en yüksek güce sahip fotonu tespit ettiklerini ve nereden geldiği konusunda bilgileri olduğunu bildirdi.

Tibet Air Shower Gamma Collaboration'da yayınlanan araştırmaya nazaran, baskı öncesi sunucu arXiv'de 100 teraelektronvolt (TeV) üzerinde güce sahip fotonların gözlemlendiği ortaya çıktı.

Fotonların kaynağını bulmaya çalışan araştırma grubu, 1054 yılında süpernova patlaması gerçekleşen bir yıldızın kalıntıları olan Yengeç Nebulası'na ulaştı. Araştırmacılar, nebulanın pulsarında bulunan manyetik alanı çevreleyen şok dalgalarının elektronları ve protonları hızlandırdığını ileri sürdü. Bu atomaltı parçacıklar da kendi güçlerini fotonlara aktardı.

Tibet Kozmik Işık Sağanağı Dizisi'nin tespit ettiği ve 6.500 ışık yılı uzaklıktan gelen sıra dışı ışık parçacıkları sayesinde nebulalar ve manyetik alanlarından geçen şok dalgaları hakkında yeni bilgiler elde edilerek yeni araştırmalar yapılabilecek.

Başa dön tuşu