Küresel akıllı telefon satışlarında düşüş bekleniyor

Strategy Analytics’in son varsayım raporuna nazaran global akıllı telefon satışları 2022’de yıllık bazda %10 düşecek. Düşüş 2023 yılına kadar devam edecek. İşte ayrıntılar.

Küresel ölçekte akıllı telefon satışları için yeni bir araştırma yapıldı. Strategy Analytics tarafından yapılan araştırmada, global olarak 2022 ve 2023 yıllarında satışların düşeceği belirtildi. Rapora nazaran global akıllı telefon satışları 2014’ten bu yana en düşük düzeye inecek. Tüm bu düşüşler ise sanayinin güç vakitler geçireceğini gösteriyor. Bu manada Apple ve Samsung başta olmak üzere bölümde hizmet veren şirketler güçlü bir süreçten geçebileceği üzere çeşitli ekonomik önlemlere de gidebilir.

Akıllı telefon satışları %5 düşecek

Samsung ve Apple’ın rekabet içerisinde olduğu bölümde, global akıllı telefon satışlarının 2023’te yıllık bazda %5 düşeceği varsayım ediliyor. Strategy Analytics, temel olarak tedarik zinciri kesintileri, bölüm genelinde devam eden stok sıkıntıları, jeopolitik meseleler ve külfetli makroekonomik görünüm dahil olmak üzere çeşitli etkenleri göz önünde bulundurdu. Raporda, 2 yıllık müddet içerisinde Samsung ve Apple’ın artan pazar hisseleriyle birinci iki sırayı koruyacağı belirtildi. Her ikisi de bu yıl ve gelecek yıl genel pazarda daha düzgün performans gösterecek. Buna karşılık, Xiaomi, OPPO (OnePlus dahil) ve Vivo üzere şirketler genel pazarın altında performans göstererek 2022 ve 2023’te düşüş eğilimine girecek.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu