Dünya’ya Çok Benzeyen 2 Ötegezegen Bulundu

Uzayda hayat olup olmadığı konusu bir muamma olsa da bilim insanları, uzayda ömrün izini aramaya ve gelecekte insanlığın konutu olabilecek gezegenler keşfetmeye devam ediyorlar.

Teegarden B ve Teegarden C isimli iki ötegezegen, uzayın büyüklüğü göz önüne alındığında ‘hemen şurası’ olarak tabir edilebilecek bir aralıkta, sadece 12,5 ışık yılı uzaklıkta bulunuyorlar. İki gezegen de bizim gezegenimize çok benziyor. O denli ki şimdiden “yaşam barındırma ihtimali en yüksek 19 gezegen” ortasına dahil oldular.

Koç takımyıldızında yer alan bir yıldızın etrafında dönen gezegenler, Göttingen Üniversitesi’nden Mathias Zechmeister ve takımı tarafından keşfedildi. Zechmeister, “(O gezegenler) Dünya’dan biraz daha ağırlar ve yaşanabilir bölge olarak isimlendirilen, suyun sıvı olarak bulunduğu bölgede yer alıyorlar.” dedi.

Ne kadar yakın olsa da Teegarden yıldızı, nispeten yakın diyebileceğimiz bir tarih olan 2003 yılında keşfedildi. Bizim güneşimize kıyasla 10 kat daha hafif olan ve bilinen en küçük yıldızlardan olan bu kızıl cüceyi incelemek epeyce güç oldu. Olağanda ötegezegenlerin keşfedilmesi için yıldızların parlaklığındaki periyodik değişmeler denetim ediliyor. Teergarden’in yıldızlı çok küçük ve soluk olduğu için bu metot işe yaramıyor. Bu nedenle de CARMENES isimli, bu şekil durumlara özel geliştirilmiş bir teleskop kullanıldı. Üç yıllık müşahedelerin ve yaklaşık 200 ölçümün akabinde iki yeni gezegenin varlığı açığa çıktı.

Teergarden b, yıldızına daha yakın bir gezegen ve yüzey sıcaklığının 28 derece olduğu düşünülüyor. Teegarden c ise daha uzakta kalıyor. Bu gezegenin yüzey sıcaklığının -47 derece civarında olduğu düşünülüyor.

En düşük kütlelerine ve Güneş radyasyonuna maruz kalma düzeylerine nazaran yaşanabilir ötegezegen katalogunda yerleştirildiler. Teegarden b, Dünya Benzerlik Endeksi (ESI) değerlendirmesinde en yüksek skoru elde etti.

Teegarden b, Dünya takvimiyle 4.9 günde Teegarden c ise 11.4 günde bir yılı tamamlıyor. Araştırma, Astronomy & Astrophysics mecmuasında yayımlandı.

Başa dön tuşu