Türk Hekimi, Yaptığı Tanımla Dünya literatürüne Girdi

Eskişehir Kent Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nde vazifeli Doçent Tabip Vural Fidan, bir müddettir kıvırcık saçlı kız çocuklarında görülen bir hastalık üzerinde çalışıyordu. Milletlerarası mecmualarda yayımlanan Fidan’ın çalışmaları, dünya tıp literatürüne girmiş oldu.

Doç. Dr. Vural Fidan, sendrom hakkında bilgiler verdi. “Bu literatüre giren çalışmamız uzun bir birikim sonucu ortaya çıktı. Bizim bu hasta kümemiz bedenin, anne karnındaki gelişim kademelerinden 3 farklı katman vardır. Bu katmanlardan en dışta olanın bir gelişim sorunu. Bunu ortaya çıkaran çok çeşitli faktörler var, çevresel ve genetik faktörler üzere. Bizim hususumuz genetik faktörlerden etkilenen bir küme. Bu bulduğumuz sendromla ilgili olarak aşikâr başlı bulguları var.” diyen Doç. Dr. Fidan, kelamlarına şöyle devam etti:

“Biz bunları kız çocuklarında gördük, bu kız çocuklarının görüntüsel özelliği kıvırcık saçlı olmaları ve bu hastalarımızın uykularını bozacak ve uyku apnesi yapacak biçimde bademciklerinin iri olduğu ve bu bademciklerin üzerinde siğil stilinde çok fazla meşakkatlerin olduğunu gördük. Bu çocukların diş etlerinde ve diş ortalarında tıpkı formda siğil usulünde şişlikler olduğunu gördük. Bu hastalar bize boğaz ve bademcik enfeksiyonu ve uyku apnesi şikayetleriyle başvurdu. Gerekli cerrahi müdahaleden sonra literatür taramasını yaptım. Bu türlü bir hastalık durumunun olmadığını gördüm. Bununla ilgili oluşturduğumuz yazılarda tabir ettik.”

Fidan, hastalığın “kıvırcık saçlı kız çocuklarında orta ve ileri zeka geriliği olan bademcikleri ve diş etlerinde şişliklerin görüldüğü bir sendrom” olarak tanımlandığını ve bundan sonra Fidan sendromu olarak bilineceğini söyledi.

Daha evvel de Hulusi Behçet’in 1937 yılında kendi ismini taşıyan bir hastalık tanımladığını ve dünya tıp literatürüne girdiğini hatırlatan Fidan, “Ben hem kendi adıma, hem de Türk milleti ismine çok gururluyum. Literatürde binlerce ismi verilen tıp insanı var. Bunların ortasında biri de ben olabilirsem, ülkem ve benim için gurur verici olduğunu düşünüyorum. Hulusi Behçet kendi ismiyle tanımladığı bir hastalığı vardı. Artık görülen ikinci doktor oldum. Çok mutluyum” diyerek gururunu paylaştı.

Başa dön tuşu