Dünyanın En Küçük Pikselleri Üretildi

Akıllı telefonların ekranları, monitör teknolojilerinin gelişime tanıklık etmiş olanlar için adeta bir mucize üzere. Tüplü CRT monitörlerden bugüne kadar olan seyahatte pikseller hayatımıza girdi ve birkaç inçlik alana binlercesi sığacak kadar küçüldüler.

Yeni bir teknoloji ise bu ekranları eski gösterecek yesyeni ekranların yolunu açmaya hazırlanıyor. Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, dünyadaki en küçük pikselleri üretmeyi başardı. Bu yeni pikseller telefonlardaki piksellerden milyon kat daha küçük.

Yeni pikselleri kullanarak devasa, esnek ekranlar üretmek görece olarak daha kolay olacak ve daha az güç harcayacak. Bu teknolojinin temelinde ise altın tozunun faal polimerle kaplanması yer alıyor. Yalnızca birkaç nanometrelik altın tozları, polianilin ismi verilen bir faal polimer ile kaplanarak ışığı tutan bir yansıtıcı yüzeye yerleştiriliyor. Polimere elektrik verildiğinde polimer kimyasal olarak değişerek pikselin de rengini değiştiriyor.

Bu pikselleri üretmek hem daha kolay hem de daha ucuz. Polimer kaplanan pikseller rastgele bir yüzeye püskürtme usulüyle uygulanabilir. Güneş ışığında görülebilecek kadar parlak olan bu yapılar bir renge büründüklerinde, kapatılana kadar o renkte kalıyorlar. Bu da potansiyel güç tasarrufu açısından yeni pikselleri öne çıkarıyor.

Araştırmanın başındaki isim olan Jeremy Baumberg, ‘nano ölçekteki garip ışık fiziği sayesinde’ bir sinemanın onda birinden az kısmını bu piksellerle kaplamalarına karşın manzara almayı başardı. Bunun sebebi ise altın mimarisi sayesinde piksellerin imaj alanının epeyce geniş hale gelmesi.

Ekip, piksel dizaynının alışılmış ekran ve işaretlerden çok daha büyük olabileceğini, bir binayı bile kaplayabileceğini söylüyor. Üstelik bu çalışmaların maliyetleri, olağan bir ekranın maliyetinden daha ucuza gelebiliyor.

Araştırma, Science Advances isimli mecmuada yayımlandı.

Başa dön tuşu