Alüminyumdan Çok Daha Sağlam Bir Ahşap Üretildi

Barınma, çağımızda yaşadığımız pek çok sıkıntıya dolaylı yoldan tesir eden bir mevzudur. Bugün içinde oturduğumuz konutları inşa etmekte kullandığımız iki temel materyal çimento ve çeliktir. Çimento üretimi, yüksek oranda karbondioksit salınımına neden olarak global ısınmaya sebep olurken, çelik sanayisinde ise kaynakların kısıtlı olması üzere bir sorun kelam konusu. Konutları bir kez inşa ettikten sonra da meskenlerin ısıtılması ve soğutulması süreci çok ölçüde güç harcanmasına neden oluyor ve gereğince verimli formda gerçekleştirilemiyor.

Bu bahislerle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar, pasif soğutmadan çimentonun kimyasal formülünü değiştirmeye kadar çeşitli teşebbüsleri içeriyor. Artık de ABD’de hayli geniş bir araştırmacı takımı, hem güneş ışığını yansıtan hem de fazla ısıyı dışarı atan sürdürülebilir bir malzeme geliştirdi. Ahşabın iki temel bileşeninden birini devre dışı bırakarak üretilen bu gereç ile alternatif tahlil üretildi.

Ahşap, ekseriyetle iki polimerin birleşiminden oluşuyor. Bunlardan biri, bildiğimiz selüloz. Selüloz, oz ismiyle biten neredeyse bütün yapılar üzere şeker yapısı, uzun bir şeker zinciridir. Öteki polimer ise lignin. Lignin özünde tek bir polimer değildir, kimyasal formülü hayli değişiklik gösterebilir.

Yeni kimyasal yapıda ahşaptan lignin çıkartılıyor. Süreç tam olarak belirtilmese de makaledeki içeriklere nazaran ahşap, hidrojen peroksit içerisine atılıyor ve kaynatılıyor. Hidrojen peroksit dünyanın en inançlı kimyasalı olmasa da denetim etmesi ve çalışması epey kolay bir husustur.

Ortaya çıkan ahşap daha sonra sıkıştırılıyor ve şeker yapıları, birbirleriyle bağlanabilecek biçimde bir ortaya getiriliyor. Böylelikle ortaya rastgele bir ağaç yapısından daha sağlam bir ağaç çıkmış oluyor.

Öte yandan bu yeni çıkmış olan malzemeyi, sağlamlığı sayesinde olağanda ahşap kullanılamayacak yerlerde kullanılabilecek güce sahip. Güneş ışığını yakalamakta çok da başarılı olmasa da yine de bu, yeni keşfedilen ahşabın kullanılacağı yapıların daima soğuk olacağı manasına gelmiyor. Gündüz, gelen ısının fazla kısmını geri yansıtan bu yapı, gece de içerideki ısıyı müdafaaya yardımcı oluyor.

Bu materyalden üretilen yapılar, ABD’nin çeşitli eyaletlerine ilişkin tarihi hava durumu datalarıyla simülasyonlarda kullanıldı. Sonuç prestiji ile evlerin soğutulmasında %35 daha az güç harcanırken, ağır yerleşim bulunan bölgelerde bu oran %50’yi aştı.

Bu gerecin üretimi için ağaçlar tehlike altına girebilir üzere gözükse de hakikat planlama ile bu gerecin üretimi pek sürdürülebilir hale gelecektir.

Başa dön tuşu