Android Q ile Kilit Ekranda Bildirimler Gösterilebilecek

Telefonunuza bir bildirim geldiğinde telefonunuzun kilit ekranından bunları denetim etmek istiyor olabilirsiniz. Android işletim sisteminde daha evvelce hassas bildirimlerin kapalılığı özelliği Android’in Lollipop sürümüyle birlikte gelmişti lakin sırf kilit ekranımda bildirimleri gizli halde görüntüleyebiliyordunuz. Bunun yanı sıra bildirimleri okumak için telefonunuzu açmanız ve uygulamaya gitmeniz gerekiyordu. Şimdiyse yeni bir özellik gün yüzüne çıkmış üzere görünüyor.

Beta 4 sürümünde, kişisel bildirim ayarlarının ve kilit ekranda bulunan ögelerin yine düzenlenmesiyle birlikte telefonunuzun kilit ekranında bildirimlerinizi görüntüleyebileceksiniz. Beta 3 sürümünde karşımızda kilit ekranda ‘hassas bildirimleri gösterme’ formunda bir seçenek vardı fakat Beta 4 sürümünde bu özellik ‘hassas bildirimleri sadece kilit açıldığında göster’ halinde değiştirildi.

Bu özellik, telefonunda Smart Lock özelliğini kullanan bireylerin kullanabileceği bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin güvenilen bir alanda olmadığınız vakit (Android işletim sisteminde konutunuzu ‘güvenilen bölge’ olarak belirlediğiniz vakit o sonlar dahilinde telefonunuzun kilidini açmanıza gerek kalmıyor.) telefonunuzdaki bildirimlerin görünmemesini isteyebilirsiniz. Yeni özellik sayesinde bu bildirimleri kilit ekrandayken görüntüleme imkanınız olacak.

Başa dön tuşu