Yapay Zeka, Hukuk Alanında da Kullanılacak

Günümüzde birçok farklı sebepten ötürü adliyelere işiniz düşebilir. Ufak trafik borçlarından, boşanma davalarına kadar birçok sebepten ötürü avukatlara danışmanız gerekebilir lakin yasal savaşlarınızı, bundan sonra avukata başvurmadan da halledebileceksiniz. Yapay zekânın rehberlik ettiği hukuk alanındaki “chatbot'lar” bu mücadelelerinizde size yardımcı olacak.

Joshua Browder, Stanford Üniversitesi’nde lisans eğitimi aldığı sırada birçok park cezası bileti topladı. Bilgisayar programcısı olan Browder, yasal sürecin daha kolay işlemesinin bir yolması gerektiğini lisana getiriyor ve “Aynı dilekçeyi tekraren defa yazdım” diyor.

Bu süreçten kurtulmak gerektiğini düşünen Browder, DoNotPay adını verdiği bir uygulama geliştiriyor. Uygulama, kullanıcısına yardımcı olmak için birtakım sorular soruyor ve anahtar sözlere bakıyor. Daha sonra bu bilgileri kullanarak kullanıcısına karmaşık formlar ve hususlar konusunda rehberlik ediyor.

DoNotPay de dâhil olmak üzere yapay zekâ ile güçlendirilmiş chatbot'lar, makine öğrenme algoritmalarını kullanıyor. Bu sistemler, yaptıkları süreçler sonrası verilen sonucun doğruluğunun onayını istiyor ve buradan topladığı bilgilerle gelecekteki etkileşimlerini şekillendiriyor.

Bu şekil bir uygulama geliştiren bir diğer isim de Kaliforniya’da bir avukat olan Erin Levine. Levine, bir firmada avukat olmasının yanı sıra boşanma konusunda yapay zekâ ve chatbot'ları kullanan Hello Divorce isimli web sitesinin kurucusu ve CEO’su.

ABD’de boşanmanın en maliyetli olduğu bölge olan Kaliforniya’da dava başına 17 bin dolar ödeniyor. Bu sayı, çocuklu durumlarda 26 bin dolara kadar çıkıyor. Hello Divorce’un maksadı ise dava başına ödenen ölçüsü 1.500 dolara çekmek.

Bu noktada yapay zekâya sahip chatbot'lar avukatların yerini mi alacak sorusu akıllara gelebilir fakat durum pek de o denli değil. 20 yıllık bir avukatlık deneyimi olan Tom Martin, chatbot'ların tüm işi tek başlarına halletmediklerini, bu servislerin ardında avukatların ve hukuk uzmanlarının olduğunu lisana getiriyor. İşin içine makine öğrenme teknolojisi girse dahi hukukun etiği, fikirleri ve temel prensipleri için insan aklı gerekiyor.

Bu bahis hakkında da konuşan Browder, “Birçok yeterli avukat var, yapay zekânın yakın vakit içerisinde aziz divanda yer alacağını sanmıyorum” diyor lakin bu potansiyelin küçük hukuk firmalarının yerini alabileceğini düşünüyor. Martin, gelişen bu teknolojinin önünde sonunda sanayiyi yine şekillendireceğini söz ediyor ve nihayetinde daha fazla iş yaratacağını söylüyor.

Başa dön tuşu