Çin’in Genetiği Değiştirilmiş Bebekleri Erken Yaşta Ölebilir

Geçtiğimiz yılın en kıymetli bilimsel haberlerinden biri, Çin’de bir tabibin şimdi doğmamış bebekler üzerinde yaptığı genetik çalışmalar sonucunda, iki kız bebeğin (en azından teorik olarak) HIV bağışıklığına sahip olacağı tarafındaydı.

Nature Medicine mecmuasında yayımlanan bir makale ise çalışmalar sonrasında bebeklerin erken mevt riskiyle karşı karşıya kaldıklarını savunuyor.

Makale, genlerin birden fazla fonksiyonu olduğu gerçeğinden yola çıkıyor. DNA’ya yapılan müdahaleler, bir sorunu ortadan kaldırırken öteki bir meseleye neden olabiliyor. Çocukların değiştirilen geni CCR5 idi. Bu gen, bilişsel aktiviteler ile bağlı. Bu genin kaldırılmasının, hafızanın çalışmasını ve öğrenme potansiyelinin artışını sağladığı öne sürülürken, HIV üzere hastalıklara karşı da bağışıklık sağladığı savunuluyor.

MIT’den gen bilimci Feng Zhang, genleri kısııtlı bilgiye dayanarak değiştirmenin çok sorumsuzca bir hareket olduğunu söylüyor.

Öte yandan, elimizdeki araştırmalara nazaran yanılgılı ya da farklı gen dizilimleri, öteki hastalıklar davetiye çıkartıyor. Ayrıyeten mutant gen sahibi canlıların gripten ötürü hayatlarını kaybetme riskleri çok daha fazla.

Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden Profesör Rasmus Nielsen ve Xinzhu Wei, Birleşik Krallık biyobankasındaki tüm genetik datayı ve vefatları inceledi. Araştırmada, 400 binden fazla orta yaşlı yetişkinin genetik bilgisi kullanıldı. Bu dataların içinden, biyobankada az rastlanan ve daha yüksek vefat oranına sahip genler belirlendi.

Her iki özelliği de taşıyan genlere sahip şahısların, genç yaşta mevt oranlarının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Gönüllülerin bilgileri ile vefat kayıtları karşılaştırıldığında, mutasyonun 76 yaşından evvel vefat riskini daha da arttırdığı ortaya çıktı. Bu şahısların, 76 yaşından evvel ölme riski %21 daha fazla oluyor.

Nielson, ellerindeki bilginin vefatlar neden olan mekanizmayı kesin olarak açıklayamadığını söylüyor. Tekrar de bu durumun bulaşıcı hastalıklara olan tesiri, durumu açıklamanın yolu olabilir.

Denekler, Çinli bebekler için ülkü alternatif değil. Sonuçta İngiliz genetiği ile Çinli genetiği farklılıklar gösteriyor. Ayrıyeten değişiklikler doğal değiller. Tekrar de araştırma, muhtemel riskleri ortaya çıkarmış oldu.

Başa dön tuşu