Jüpiter’in Kırmızı Noktası Dağılmaya Başladı

Dünya üzerinde fırtınalar yaşandığını hepimiz biliriz. Kimi vakit küçük çapta yaşanan kimi vakit da büyük ziyanlar verebilen fırtınalar, bir müddet sonra tesirini kaybediyor. Lakin Jüpiter'de durum biraz daha farklı. Bu dev gezegende yüzyıllardır devam eden bir fırtına bulunuyor. Kırmızı nokta ya da GRS olarak bilinen bu fırtına sistemiyle ilgili son vakitlerde birtakım gelişmeler yaşanıyor. Amatör astronomlar, Jüpiter'in kırmızı noktasının çözülmeye başladıklarını söz ettiler.

22 Mayıs tarihinde üstteki manzarayı elde etmeyi başarabilen amatör astronom Anthony Wesley, kızıl noktadaki bu dağılmayı gözlemledi. Yapılan hesaplamalara nazaran GRS'den ayrılan kısmın boyutu neredeyse 10 bin kilometreye kadar ulaşıyordu. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan Wesley, yaklaşık 20 yıldır Jipüter'i gözlemlediğini lakin bu türlü bir durumu daha evvel hiç görmediğini söyledi.

NASA'nın başlatmış olduğu Juno misyonu da Wesley'in bulgularını doğruluyordu. 2016 yılından beri Jüpiter'i görüntüleyen uzay aracı 12 Şubat 2019'da emsal manzaralar elde etmişti fakat ne olduğu tam olarak anlaşılamamıştı. Lakin olay farklı kaynaklar tarafından doğrulanınca bu kırmızı noktanın dağılmaya başlandığı net olarak ortaya çıktı.

Araştırmalar devam ederken mevzuyla ilgili yeni imgeler de Japonya'dan geldi. Japonya'da bulunan uzay gözlemciler de Jüpiter'in kırmızı noktasında yaşanan değişimlerle ilgili bir GIF yayımladılar. Jüpiter'de bulunan kırmızı noktadaki değişimleri bir GIF üzerinden izlemek isteyenler, o görüntülere buradan ulaşabilirler.

Bilim insanları kırmızı noktayı temmuz ayında tekrar inceleyecekler. Çalışmaların devam ettiği kırmızı nokta ile ilgili yeni gelişmeleri öğrenmek için temmuz ayını beklememiz gerekiyor.

Başa dön tuşu