NASA’nın Türk Bilim İnsanı, Dünya’nın Kalan Ömrünü Açıkladı

Dünya bizim galaksideki konutumuz ve şu ana kadar üzerinde ömür olduğunu bildiğimiz tek gezegen. Dünya’nın ne kadar ömrü kaldığına dair bilgiyi ise NASA’daki Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız verdi. Yıldız,  “Dünya şu anda 4,5 milyar yıl yaşında. Size dünyanın vefat için tarih verebilirim. Dünyanın geride 5 milyar yıl yaşı kaldı” dedi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı olan NASA’da vazifeli olan Dr. Umut Yıldız, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirdiği “Uzayda Neler Oluyor” sunumunda öğrenciler ve uzaya ilgi duyan vatandaşların karşısına çıktı. Yaptığı sunumda Dünya'nın yaşı ve kalan ömrü hakkında bilgi veren Yıldız, “Dünya şu anda 4,5 milyar yıl yaşında. Size Dünya'nın vefat için tarih verebilirim. Dünya'nın geride 5 milyar yıl yaşı kaldı. Bakın cihanın geriye kalan ömründen kelam etmiyorum, Dünya'dan kelam ediyorum. Olağan bu ortada biz öteki bir şey yaparak dünyanı sonunu getirmezsek” sözünü kullandı.

Güneşe yönelik çalışmalar hakkında da konuşan Yıldız, Parker Solar Probe isimli araçtan bahsederek “Bu araç güneşe 6,2 milyon kilometre kadar yaklaşacak ve incelemelerde bulunacak. Mars’a gelecek yıl göndereceğimiz araç 2021’de kızıl gezegene iniş yapacak. Bunun en büyük özelliği hayat araştıracak. Ayrıntıları, çizimleri yapıldı. Çok heyecan verici bir olay. Kesim toplayacak. Buradan toplanan numunelerin getirilmesi de gündemde” dedi.

Mars seyahati hakkında da açıklamalar yapan bilim insanı, roketin inşa sürecinde olduğunu ve 2 yıl içinde test sürüşünün gerçekleştireceğini açıkladı. Roketin ucunda dört kişilik kapsül olduğunu söyleyen bilim insanı, Mars’a gidişin en az altı aylık bir seyahat süreci olacağını ve kızıl gezegene gidenlerin en az 2 yıl orada yaşaması gerektiğini söyledi. Yıldız, “Mars ile Dünya, her 26 ayda birbirine yaklaşıyor. Seyahatin bu periyoda denk gelmesi gerekiyor. Canınız istediğinde Mars’a ya da Mars’tan Dünya'ya dönemezsiniz. Mars’a gitmek isterseniz, 3 şahısla 3 yıl geçireceksiniz” dedi.

Başa dön tuşu