Çifte Asteroid, Bu Hafta İçinde Dünya’ya Yaklaşacak

Dünya'nın yakınından geçen birçok uzay taşı tek başına seyahat ediyor ancak 25 Mayıs'ta Dünya'dan uzak bir geçiş yapacak Asteroid 1999 KW4, biraz daha farklı. Nesnenin büyük birincil gövdesinin bir mil genişliğinde olduğu düşünülüyor. Yörüngesine küçük bir “asteroid uydusu” alacak kadar büyük.

Küçük uydunun ise çeyrek mil çapında olduğu söyleniyor. Bu ikili asteroid, Dünya için bir tehdit oluştursaydı önemli bir problemle karşı karşıya kalabilirdik lakin neyse ki durum bu türlü değil.

1999 KW4, öngörülebilir gelecekte bir sorun teşkil etmeyecek üzere görünüyor. Dünya yakınından geçişini 3,2 milyon mil uzaklıktan yapacak. Bu uzaklık, Dünya'nın uydusu Ay ile ortasındaki aralıktan 13 kat daha fazla.

Mesafe, inançlı olacak düzeyde uzak lakin sistemimizdeki bu ve öteki asteroidler hakkında bilgi edinmek isteyen gökbilimciler için bu, değişik bir fırsat olabilir. Yapılan müşahedeler, asteroidin Ryugu üzere öteki asteroidlere benzeyen tuhaf bir elmasvari şekline sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Bu uzay taşlarının hallerini nasıl aldıkları, bu süreci nelerin etkilediği büyük bir oranda bilinmiyor. Özellikle 1999 KW4'ün etrafındaki uydu da araştırmacılar için ilgi cazip görünüyor. Uzun vakit evvel parçalanan daha büyük bir kaya kesimi mı yoksa daha büyük bir cismin yerçekimi tarafından çekilen bir asteroid mi olduğu merak konusu.

Bu soruları cevaplamak çok vakit alabilirdi fakat asteroidin bu hafta gerçekleşecek görece yakın ziyareti, bazı yeni teoriler sunmak için astronomlara bir fırsat yaratabilir.

Başa dön tuşu