iOS 13’te Apple’ın Eşya İzleyicisine Dair Kodlar Bulundu

Birkaç ay evvel 9to5Mac'ten Guilherme Rambo, Apple'ın yeni Find My uygulamasıyla eşyaların pozisyonunu takip etmek için Tile uygulaması gibisi bir eser izleyici aksesuar üzerinde çalıştığını bildirmişti. Rapor, takibi sağlayan 'etiket'in kullanıcının iCloud hesabıyla eşleştirileceğini ve iPhone'un yakınlığına bağlı kalarak çalışacağını söylüyor.

Tile uygulamasında olduğu gibi kullanıcılar, aygıtlarının etiketinden çok uzaklaştığında bildirim alabilecekler. Yanlış bildirimlerinden kaçınmak için de çalışma alanı, ofis, konut üzere ortak yahut sık kullanılan pozisyonların bir listesini ayarlamak mümkün olacak. Böylelikle bu pozisyonlarda o eşya rastgele bir kaygı duyulmadan (ve bildirim alınmadan) kullanıma devam edilebilecek.

Şimdiyse, 9to5Mac'ten Rambo ve geliştirici Steve Moser, iOS 13'un kodlarında Apple'ın eşya izleyicisine ilişkin kimi izler buldular. Rambo'nun mevzu hakkında söyledikleri ise şunlar:

“iOS 13'ün birinci beta sürümü, 'Tag1,1' eser tipine sahip bir 'asset package' (varlık paketi) içeriyor. Bu tipteki 'asset package'lar ise aygıtları yakınlık kullanarak eşleştirmek için kullanılıyor. AirPod'lar ve HomePod'lar da bu formda eşleştiriliyor.”

“iOS 13'te bulunan bir diğer 'asset' ise aygıtın nasıl görüneceği konusunda bize bir fikir veriyor. Buradakiyse yüksek ihtimalle testler için kullanılmış ve işletim sisteminde bırakılmış bir prototip durumunda. Lakin açıklamalar, eserin geliştirilmesinde yer alan insanların söylediği sözlerle uyuşuyor.”

Apple'ın şu an için yalnızca B389 kod ismiyle bilinen eşya izleyicisini piyasaya sürüp sürmeyeceği belli değilken bir mümkünlük bunun yeni jenerasyon iPhone'ların da tanıtılacağı önümüzdeki Eylül ayında çıkabileceğine işaret ediyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu