Wi-Fi’ların İnsan Sağlığı Üzerinde Ne Gibi Riskleri Var?

Wi-Fi’ları hayatımızın her noktasında görmek mümkün. İnternet muhtaçlığımızı sağlayan kablosuz ağlar, bir anten aracılığıyla yaydıkları sinyalleri telefonumuza yollayarak bilgi alışverişini sağlıyorlar. Bundan evvel Wi-Fi ağlarının sıhhat üzerinde bir tesiri olmadığı düşünülmüş olsa da, yayınlanan çalışma sonucunda ziyadesiyle yanıldığımız kanıtlandı.

Tekrarlanan Wi-Fi çalışmaları, Wi-Fi’ın oksidatif gerilim, sperm/testiküler hasara ve elektroensefalografik değişiklikler, apoptoz (programlanmış hücre ölümü), hücresel DNA hasarı, endokrin değişiklikler ve çok kalsiyum yüklenmesi üzere tesirleri içeren nöropsikiyatrik yan tesirlerini ortaya çıkarttı. Bu yan tesirlerin hepsi, birebir vakitte öbür elektromanyetik alanlar sebebiyle de gerçekleşebiliyor. Bu sebepten ötürü bu elektromanyetik alan tesirlerinin her biri Wi-Fi ve öteki mikrodalga frekansı elektromanyetik alanlarının tesirleri olarak da kıymetlendirilebilir. Pekala, ziyadesiyle önemli problemleri olduğunu daha buradan aşikâr eden Wi-Fi’ın ziyanlarını biraz daha kolaya indirgersek nelerle karşı karşıyayız?

Öncelikle erkek bayan ayrımı olmaksızın üreme organlarına ziyan veren, hatta bayanlarda düşük ihtimalini de artıran elektromanyetik alanlar, bu tesirlerinin yanı sıra östrojen ve progestojen düzeylerinde de değişikliklere sebep olabiliyor. Ayrıyeten hücresel DNA hasarına da yol açabilen manyetik alanlar, muhakkak eserler aracılığıyla direkt olarak DNA’ya saldırabiliyor ve genetik bozukluklara sebep olabiliyor.

Bu ve bunun üzere onlarca hasarı inceleyen çalışmanın en çarpıcı noktası ise Wi-Fi ve öteki elektromanyetik alanların bilhassa gençler üzerinde daha tesirli olabileceği gerçeğiydi. Bunun sebebi ise kafataslarının küçük olması ve yetişkinlere nazaran daha ince bir yapıya sahip olmasından kaynaklanıyordu. Bunun yanı sıra embriyonik kök hücre yoğunluğu çocuklarda daha fazla olduğu için, bu hücrelerin belirtilen manyetik alanlara maruz kalmaları kanser üzere çok daha büyük sıkıntıları doğurabiliyor.

Sonuç olarak gün geçtikçe daha fazla Wi-Fi noktaları oluşturuluyor ve daha fazla manyetik alan ortaya çıkıyor. Bunun sonucu olarak da Wi-Fi temaslarına isteğimiz olmadığı halde maruz kalıyoruz ve bu manyetik alanlar her geçen gün sıhhatimizi daha da makûs bir hale getiriyor.

En kolay haliyle açıklamaya çalıştığımız araştırmanın ayrıntılı halini incelemek isterseniz bu temas aracılığıyla makaleye ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu