Canlı Özelliklerine Sahip Bir Materyal Geliştirildi

Cornell Üniversitesi’nden mühendisler, hayatın temel özelliklerinden üçünü sergileyebilen bir gereç geliştirdi. Bu yeni malzeme metabolizmaya, kendini birleştirebilme yeteneğine ve tertip maharetine sahip. Araştırmacılar bu başarıyı, canlı özellikleri taşıyan makineler geliştirme emeliyle yaptıkları deneylerde elde etti. Deneylerde DNA ve biyomateryaller kullanıldı.

DASH (DNA-tabanlı Hiyerarşik Birleştirme ve Sentez) ismi verilen bu malzemelerin üretimi için evvel DNA oluşturuldu. Bu DNA’lar, biyomateryalleri kullanıp kimyasal tepkileri yöneterek gerecin ‘yaşamına’ devam etmesini sağlıyor.

Araştırmacılar amaçlarının ömür yaratmak olmadığını, canlılık özelliklerine sahip makineler üretmek olduğunu söylüyor. Biyolojik ve çevresel mühendislik profesörü Dan Luo, canlı bir şey üretmediklerini, ürettikleri gereçlerin daha evvel görülmemiş düzeyde canlıya benzediğini söylüyor.

DNA’lara işlenen bilgiler sayesinde gereç, kendi metabolizmasına sahip ve kendi kendini yenileyip kendi kendine büyüyebiliyor. Gereç, yeni yapılar oluştururken eskiyen ve artık iş görmeyen kısımlarını da ortadan kaldırıyor. DNA zinciri ise özel bir sıvı yapısı içerisinde bulunuyor.

Tasarım hala ilkel olsa da daha organik ve daha canlı gibisi makinelerin yapılmasının önünü açacak. Araştırmacılar, materyalin ışığı algılamasını ve kendi kendine yemek bulabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Aşağıdaki görüntüde, araştırmanın başındaki isimlerden Shogo Hamada, malzemenin üretim sürecini ve muvaffakiyetlerini açıklıyor.

Başa dön tuşu