Jeff Bezos, Ayı Kolonileştirmemiz Gerektiğini Söylüyor

Amazon CEO'su Jeff Bezos, başka şirketi Blue Origin'in, Ay seyahatini uçak seyahati kadar kolay hale getirmek için dev bir Ay toprağı üzerinde çalışmasının çok kolay bir nedeni olduğunu söylüyor:

“İnsanlığın hayatta kalabilmesi, Ay'dan başlayarak uzayda kolonileşmeye dayanıyor.”

Bezos, geçtiğimiz Perşembe günü Las Vegas’ta düzenlenen re:Mars teknoloji konferansında hususla ilgili açıklamalarda bulundu. Amazon kestirim ve kapasite planlama yöneticisi Jenny Freshwater ile röportaj yaptı.

Bezos, geçen ay Blue Moon isimli, Ay'ın çeşitli yüklerini teslim etmek için tasarlanan ve orada “sürdürülebilir bir insan varlığı” oluşturmada yardımcı olmak maksadıyla tasarlanan, Ay'a iniş aracını tanıttı.

Bezos, Ay'ın kullanılmasının, alan kolonizasyonu için gerekli altyapının inşa edilmesine yardım ederek insanlığı müdafaa planının bir modülü olduğunu söyledi. Perşembe günkü konuşmasında “Benim görüşüme nazaran uzaya gitmemizin nedeni dünyayı kurtarmak. Bu medeniyeti büyütmeye devam edeceksek harekete geçmeliyiz.” dedi.

Bezos, Ay'ın iniş için harika bir alan olduğundan bahsetti. Buz biçiminde su olduğunu, Dünya’ya yalnızca üç günlük yakın bir uzaklıkta bulunduğunu ve güneş gücüne erişiminin olduğunu belirtti. Ayrıyeten yer çekiminin daha az olması sayesinde Dünya’ya nazaran 24 kat daha az güç ihtiyacı olduğunu söyledi.

Peki ya Dünya? Bezos, gezegenimizin ağır endüstriden kurtarılması gerektiğini söyledi. Dünya’nın fabrikalara konut sahipliği yapmak zorunda kalmayacağını lisana getirdi. Bu doğrultuda üretim kapasitesini Dünya’dan uzaklaştırmaktan öteki seçeneğimizin olmadığını söyledi.

Başa dön tuşu