Bu Yarasaların Yiyecek Karşılığında Çiftleştiği Keşfedildi

Daha çok Mısır ve Afrika'da görülen lakin Türkiye'nin de güney bölgelerinde rastlanabilen ve iri bir yarasa çeşidi olan Mısır meyve yarasaları ile ilgili enteresan bir araştırma yapıldı. Afrika meyve yarasası olarak bilinen bu yarasaların dişileri, kendilerine yiyecek getiren erkek yarasalarla çiftleşiyor.

Araştırmalar yaklaşık olarak bir yıl sürdü. Araştırma sürecinde, dişi yarasaların farklı bir formda erkek yarasaların ağzından yiyecek aldığını gören araştırmacılar, dişi yarasaların neden bu türlü bir davranış sergilediğini anlamaya çalıştılar. 3 farklı koloninin incelenme sürecinde, erkek yarasaların dişilere yiyecek getirmelerinin karşılığında, dişi yarasalarla çiftleştiği belirlendi. Ayrıyeten dişi yarasalar çiiftleşeceği erkeği belirlemeden evvel, farklı adayların yiyeceklerini deneyip eşi olacak erkek yarasayı seçiyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan araştırmanın önde gelen ismi Yossi Yovel, bu durumun daha evvel kimi hayvanlarda gördüklerini lakin yarasalarda birinci sefer bu türlü bir durumun yaşandığını söyledi. Yarasaların cinsel münasebete girmeden haftalar evvel bu türlü bir davranışa başladıklarını tabir eden Yovel, dişi yarasaların kolonilerin alfa erkeklerine odaklanmadığını, kümedeki rastgele bir yarasayı eşi olarak seçebileceğini tespit ettiklerini belirtti. Bununla birlikte dişi yarasaların her üreme periyodunda farklı bir eşe sahip olabildiklerini belirten Yosel, dişi yarasaların bu mevzuda kararlı bir süreç yürütmediklerini söz etti.

Memeli çeşitlerinin yüzde 20'sinden fazlasını yarasaların oluşturduğunu söyleyen yetkili, sayılarının bu kadar çok olmasına karşın haklarında bilinmeyen pek çok şeyin olduğunu, bazılarının mağaralarda yaşarken bazılarının de kent merkezlerinde yaşamasının, yarasaların farklı davranışlar sergilemesine neden olduğunu söyledi. Yarasaların yıllar boyunca birbirlerini tanımak için uğraştıkları düşündüklerini belirten Yovel, yarasaları tam olarak anlayabilmek için hala uzun bir sürecin olduğunu tabir etti.

Başa dön tuşu