Uzmanlar, Buzul Erimesini Önlemek İçin Yapay Kar Önerdi

Buzullar büyük bir süratle eriyerek deniz düzeyine karışıyor. Birçok bilim insanı bunun önüne geçmek için belli sistemler arıyor. Şu ana kadar birçok teklif yapılmış olsa da bu vakte kadar yapılmış en farklı teklif geçtiğimiz günlerde yapıldı. Üç bilim insanından oluşan bir grup, Antarktika'ya 7,4 trilyon ton yapay kar dökülürse buzulların erimesinin yavaşlayabileceğini belirtti.

Son vakitlerde yapılan çalışmalar, ısınan okyanus sularının Batı Antarktik buz katmanının çökmesine, devasa buzulların erimesine yol açtığını ortaya koydu. Bu buzulların erimesinin önemli sonuçları olduğu, deniz düzeyini yaklaşık 3 metre yükseltebileceği belirtildi. Bu durumun da New York üzere kentleri tehlikeye atacağı söz edildi.

Bilim Gelişmeleri isimli mecmuada 17 Temmuz tarihinde yayınlanan yeni çalışma, erimenin önüne geçebilmek için on yıllardır çalışılan bir projeyi öne sürdü. 7,4 trilyon ton 'yapay kar'ın, buz katmanlarının erimesini durdurabileceği söylendi. Antarktika'nın buz katmanında yaşanan durumları simüle eden bilim insanları, artan karın buz erimelerini durdurabileceğini belirtti.

Tabii ki bu süreç söylendiği kadar kolay değil. Bilim insanlarının önerisi hem fecî derecede değerli hem de birçok teknik zorluğa sahip. Araştırmanın müellifleri, bu süreci gerçekleştirmenin insanlara eşi gibisi görülmemiş bir zorluk çıkaracağını tabir etti.

Bunu yaparken okyanustaki suları çekmeleri gerektiğini belirten bilim insanları, bunun için muazzam bir güç harcanacağını da lisana getirdi. Araştırmada 12.000 rüzgar türbininin alana kurulmasıyla birlikte yapay karın buzullar etrafına bir kıyı halinde yayılabileceği düşünülüyor. Bunun sonucunda deniz düzeyinde 2 ila 5 santim düşüş beklenirken devasa buzullara kıyı olan karların buzul sıcaklığını da sabitleyebileceği belirtildi.

Şu an için bu hareketi gerçekleştirmenin daha uzun vadeli tesirleri hakkında bir bilgimiz olmasa da, dünyanın mevcut durumu hakkında bilgimiz bulunuyor. Yakılan fosil yakıtlar ve atmosfere salınan tonlarca karbon, gezegenimizin süratle değişmesine ve bir milyon çeşidin soyunun tehlikeye girmesine neden oluyor. Bilim insanları, yapay kardan evvel karbon salınımını ve fosil yakıt kullanımını azaltmak üzere daha kolay olan süreçleri gerçekleştirmemiz gerektiğini söylüyor.

Başa dön tuşu