İskoçya Etrafındaki Yapay Adalar 5.600 Yıl Önce Yapılmış

Son araştırmalar sonucunda İskoçya’nın etrafındaki küçük adaların doğal olmadığı, Neolitik çağda yaşayan beşerler tarafından iri kaya kesimleri, kil ve odunlar kullanılarak yapıldığı ortaya çıktı.

Crannog olarak bilinen bu yapay adalar, onlarca yıldır bilim insanlarının bildiği bir mevzuydu lakin arkeologlar, crannog’ların 2.800 yıl evvel, Demir Çağı’nda yapıldığını düşünüyordu.

Yeni araştırmanın sonuçlarında crannog’ların hem düşünülenden daha eski olduğu hem de Neolitik çağda yaşayan beşerler için hayli değerli yerler oldukları tespit edildi. Bu tespitin sebebi olarak da çağdaş dalgıçların bulduğu kırık çömlek modüller gösterildi.

Araştırmacılar, başlangıçta crannog’ların milattan evvel 800 yılında inşa edilip milattan sonra 1700 yılına kadar kullanıldığını düşünse de 1980’li yılarda bu adaların çok daha evvelce yapılmış olacağına dair izler ortaya çıkmaya başladı. Dahası, 2012 yılında Kraliyet Deniz Kuvvetleri dalgıcı olan Chris Murray, bu adaların etrafında çok güzel biçimde koruma edilmiş Neolitik çağdan kalma çömlekler buldu ve lokal müzeyi bu bulgular hakkında bilgilendirdi.

Karbon testlerinin sonucunda iki yapay adanın milattan evvel 3640 ve 3360 yılları arasında yapıldığı bilgisi ortaya çıktı. Yeryüzünde ve deniz altında yapılan araştırmaların sonucunda paleo ortam katılaşması ve hafriyatları, bu adaların Neolitik çağdan kalma olduklarını doğruladı.

Arkeologlar şu an için adada Neolitik yapılarla karşılaşmamış olsa da dalgıçların birçok Neolitik çömlek kesimi bulduğu bildirildi.

Şu an için İskoçya etrafında bulunan yapay adaların sadece onda birine karbon testi yapıldığı için çok daha eski adaların da bulunabileceği belirtiliyor.

Başa dön tuşu