Bilim İnsanları, Yıldırımların İzlediği Yolu Değiştirdi!

İsviçreli bilim insanları, pek çok vakit sorun yaşatan yıldırımlarla ilgili dikkat çeken bir işe imza attılar. Ortalama bir otomobil büyüklüğünde özel bir lazer silahı geliştirmeyi başaran uzmanlar, bu lazer silahı ile yıldırımların istikametini saptırmayı başardılar. Lazer silahı, en çok da uzaya gönderilen roketler için avantaj sağlayacak.

İsviçre’deki en yüksek dağlardan bir tanesi olan Santis’in yaklaşık 2.500 metrelik doruğuna yerleştirilen lazer silahı, saniyede 1.000 atım yapabilecek kapasiteye sahipti. Fırtınalı havada silahı kullanan bilim insanları, yaptıkları çalışmanın işe yaradığını anladılar. Çünkü yıldırımın yörüngesi, yaklaşık 50 metre kadar kaydırılmıştı.

İşte yıldırımın tarafını değiştiren o lazer silahı!

Dağın tepesinde yer alan telekomünikasyon vericisinin yanına yerleştirilen lazer silahı ile ilgili ölçümler de yapıldı. Yapılan ölçümler sırasında, çalışmaların nitekim de sonuç verdiği tespit edildi. Fakat bu silah yüzde 100 tahlil üretmiyor. Çünkü verici, lazer kullanılırken de yıldırımlara maruz kaldı. Lakin bilim insanları, gayelerine ulaşmayı başarmışlardı. Yıldırımın yörüngesi kaydırılmıştı.

Geçmişte de emsal usuller uygulanmış lakin sonuç vermemişti. Bu kere farklı olan neydi?

2004 ve 2011 yıllarında, lazer silahları ile yıldırımın istikametini değiştirme gayretleri tekrar gündemdeydi. Fakat başarılı olunamamıştı. Bununla ilgili açıklama yapan bilim insanları, geliştirdikleri lazer silahının evvelkilerden çok daha güçlü olduğunu ve hatta saniyedeki atım sayısının iki katına ulaştığını söylediler. Yani lazer silahı güçlenmiş, bu da daha evvel başarısız olan çalışmaların bu kere muvaffakiyetle tamamlanmasını sağlamıştı.

İsviçre’de yaşanan gelişme en çok da NASA’yı şad edecek üzere görünüyor. Çünkü NASA, bilhassa de geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği fırlatmalarda hava muhalefetinin tesirinde kaldı. Hatta Florida’da gerçekleştirilen bir fırlatma sırasında etrafa dört defa yıldırım düştü. İşte bu üzere lazer silahları, uğruna milyarlarca dolar harcanan uzay mekiklerinin etrafındaki risklerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Başa dön tuşu