Uydu Taşıyan Soyuz Roketine Yıldırım Çarptı (Video)

Rusya’nın uzaya araç göndermek için kullandığı Soyuz roketleri, son devirde sık sık haberlere husus oluyor. Milletlerarası Uzay İstasyonu’na erişim için de kullanılan araç, geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Plesetsk Uzay Üssü’nden, Glosnass-M navigasyon uydusu ile fırlatıldı.

Fırlatmanın çabucak akabinde araca havada yıldırım çarptı. Yetkililerden gelen açıklamada, “Glonass-M navigasyon uydusunu taşıyan Soyuz-2.1b roketi bugün, mahallî saat ile 09:23’te Plesetsk Uzay Üssü’nden başarılı bir formda fırlatıldı” denildi. Daha sonra rokete yıldırım çarptığı, roketin bu olayda ziyan görmediği ve başarılı biçimde gayesine ilerlediği belirtildi.

Bu çeşitten araçları yapan mühendisler, atmosferden çıkış müddetince yaşanabilecek olan muhtemel meseleleri evvelden öngörüp ona nazaran hareket ediyorlar. Bu roketi de mümkün yıldırım çarpmalarından ve atmosferdeki çok sürtünmeden koruyacak bir kaplama muhtemelen yapılmıştır.

Soyuz roketleri, önümüzdeki periyotta de Rus uzay çalışmaları ve kozmonotların taşınması için kullanılmaya devam edecek.

Başa dön tuşu