Ozon Tabakasını Yok Eden Gizemli Gazın Kaynağı Bulundu: Çin

Geçtiğimiz yıl yayımlanan bir rapora nazaran atmosfere yayılan ozon katmanına ziyanlı gazların ölçüsünde büyük artış gözlemlenmişti. Rapora bahis olan gazın bir yerlerden yayıldığı biliniyordu lakin bu kimyasal, 2010 yılında dünya çapında yasaklanmıştı.

Nature mecmuasında yayımlanan yeni bir rapor, ozon katmanını adeta yiyip bitiren trikloroflorometan (CFC-11) gazının kaynağını doğu Çin olarak belirledi. Araştırmacılar gazın nereden geldiğini belirleme konusunda değerli bir adım atmış olsa da cevaplanacak sorular bitmedi.

CFC-11 salınım datalarını denetim eden ve çeşitli bölgelerdeki dağılımını inceleyen araştırmacılar, bu kimyasalın yayıldığı bölge olarak Çin’in kuzeydoğusunda kalan Shandong ve Hebel kentlerini tespit etti. Bu bölgeden gelen salınım, dünya çapında geçen yıl yaşanan CFC-11 artışının yüzde 60’ından sorumlu. Fakat araştırmacılar salınımın kesin hatalısını şimdi bulabilmiş değil.

Araştırmada, CFC-11 salınımının 2012 yılına kadar azalma gösterdiği lakin o tarihten bu yana arttığı belirtilirken, artışın merkezi olarak doğu Çin gösterildi. Öte yandan kesin bölgenin ve bölgedeki salınımın şiddetinin bilinmediği açıklandı.

Araştırmaya nazaran öbür bölge ülkelerinden gelen bu türlü bir yayılım yok. Öte yandan atmosferdeki tüm CFC-11 salınımından da Çin sorumlu değil. Öbür ülkeler de bilerek ya da bilmeyerek muahede kurallarını ihlal ediyorlar.

Başa dön tuşu