Apple, iPad İçin iPadOS’u Duyurdu

Apple bugün iPad'ler için büyük bir yazılım güncellemesi duyurdu. Apple’ın yazılım şefi Craig Federighi, “iPad’e kimi büyük değişiklikler getiriyoruz” dedi. Şirket, tabletleri için yeni bir iPadOS oluşturmak üzere iOS'u bölüyor. Apple, çoklu misyon özellikleri eklemek için uzun vakittir iOS üzerinde çalışıyor. Bu doğrultuda bölünmüş ekran özelliği, Slide Over ve çoklu misyon geliştirmeleriyle birlikte dock üzerinde değişiklikler gerçekleştiriyor.

iPadOS, uygulama simgelerinin yan tarafında genişleyebilen widget'lar içeren yeni bir ana ekrana sahip. Apple, birden fazla uygulama ortasında gezinmek ve uygulamaları yan yana sürükleyip bırakmak için daha fazla çoklu vazife hareketi ekliyor.

iPadOS, Apple’ın iPad aygıtlarında çalışacak formda tasarlandı. Bu işletim sistemi, şirkete daha büyük ekranlı aygıtların işletim sistemini geliştirmek için daha fazla özgürlük sağlayacak. iCloud Drive artık klasör paylaşımını da destekliyor ve Evraklar uygulaması da SMB belge paylaşımlarını destekliyor.

Apple ayrıyeten, masaüstü sayfalarda gezinme ve gerçek bir indirme yöneticisiyle iPadOS için Safari tarayıcısını geliştiriyor. Hatta iPadOS'ta 30 yeni klavye kısayolu, metin boyutu denetimi ve fotoğraf yükleme seçeneği de bulunacak.

Apple, iPadOS'ta kopyala ve yapıştır özelliğini de geliştiriyor. Kopyalamak ve yapıştırmak için için üç parmak kullanılabiliyor.

iPadOS ile birlikte Apple Pencil için de geliştirmeler yapılıyor. Apple, kalem için gecikmeyi 20 milisaniyeden 9 milisaniyeye düşürüyor. Standart araç paleti de güncelleniyor. Böylelikle üçüncü parti uygulamalarda yeni denetimler kullanılabiliyor. Kalem, iPad'in köşesinden çekildiğinde çabucak işaretlemeye yapılabilen bir ekran manzarası alınıyor.

Başa dön tuşu