Kuzey Manyetik Kutbunun Hareketleri Tahmin Edilebilecek

Dünya'nın manyetik alanı, gezegendeki hayat için kritik bir değere sahip. Minnesota Üniversitesi’nde sismolog olan Justin Revenaugh’ya nazaran Dünya’nın manyetik alanı, gezegeni ölümcül ve yıkıcı Güneş radyasyonlarından koruyor.

Dünya'mızı, Güneş’ten gelen radyasyonlardan koruyan bu manyetik alan sabit değil. Dünya’nın kuzey manyetik kutbu (coğrafi kuzey kutbu ile tıpkı değil), her yıl yaklaşık olarak 48 km kadar kuzeye hakikat hareket ediyor.

Yayımlanan yeni bir araştırmaya nazaran, manyetik kuzey kutbunun neden hareket ettiği anlaşılabilir ve bu hareketlerin nasıl kestirim edileceği öğrenilebilir.

Hareketleri Dünya’nın çekirdeğinde takip etmek

Dünya’nın manyetik alanının var olmasını sağlayan ve gezegenin dış çekirdeğinde bulunan sıvı nikel ve demirde yaşanan periyodik ve bazen rastgele olan bu değişimler, manyetik alanda tuhaflıklara sebep olabilir.

Eğer ki manyetik alanın, manyetik kutuplar ve Dünya’nın çekirdeği ortasından geçen lastik bantlar olduğunu düşünürsek, çekirdekteki değişimlerin bu lastik bantları farklı yerlere çekiştirdiğini söyleyebiliriz. İşte bu jeomanyetik çekiştirmeler, kuzey manyetik kutbunun değişmesine ve bulunduğu konumdan epeyce uzaklaşmasına sebep oluyor.

Bu vakte kadar bu manyetik alan değişimlerini varsayım etmek hayli zordu. Lakin jeofizikçi Julien Aubert ve Christopher Finlay, harika bilgisayarlarla Dünya’nın çekirdeğinin fizikî durumunu simüle ettiler.

Araştırmacılar, gezegenin iç kısmından dışa yanlışsız hareket eden ısı hareketleri olduğunu ve bunun da manyetik alanı etkilediğini biliyordu. Yaptıkları araştırmanın sonuçlarıysa çekirdekte bulunan sıvı haldeki demirin, bazen ısı hareketlerinin daha sıcak ve parlak olmasına sebep olduğunu ortaya çıkardı.

Manyetik kuzey, navigasyonel modeller için önemli

Manyetik kuzeydeki hareketleri takip etmek, navigasyon sistemlerini World Magnetic Model’e (WMM) nazaran ayarlayan Amerikan ve Avrupa orduları için hayli kıymetli. Ayrıyeten bu model, ticari havayolları ve akıllı telefonlar tarafından da kullanılıyor.

Bu üzere sebepler yüzünden British Geological Survey ve National Oceanic and Atmospheric Administration, her beş yılda bir WMM’yi güncellemek durumunda kalıyor. Lakin Aubert’in söylediğine nazaran jeomanyetik sarsıntılar, periyodik güncellemelerdeki doğruluk hissesini zorlaştırıyor.

Aubert ve grup arkadaşlarının geliştireceği yeni model, Dünya’nın manyetik alanının değişimlerini öngörerek bu sorunların çözülmesine yardımcı olabilir.

Başa dön tuşu