Işığı Videoya Çekmeyi Başaran, 4 Trilyon FPS Kamera

Işığın hareketini yakalamak için epey süratli kameralar kullanılıyor. Bu kameralardaki temel mantık, her bir sensöre bir imaj karesini kaydetmeye dayanıyor. Yarı iletkenler ile kurulan bu sistemde saniyeler içinde milyonlarca fotoğraf çekmek mümkün.

Çin’de, Hong Kong Kent Üniversitesi’nden Lidai Wang ve Xi’an Jiaotong Üniversitesi’nden Feng Chen, her bir kareyi tıpkı sensöre lakin farklı rastgele etiketlerle kaydeden bir sistem geliştirdiler. Böylelikle manzaralar öteki farklı karelerden ayrılabiliyor.

Bu teknik sayesinde bir kamera sensörü, 60 kareye kadar fotoğraf kaydedebiliyor. Kameranın fotoğraf çekme suratı ise neredeyse saniyede 4 trilyon kareye ulaşıyor. Bu da ışığın hareketini görebilmeyi sağlıyor.

Araştırmanın, ışığın hareketini izlemekten daha fazlasına da hizmet etmesi bekleniyor. Örnek vermek gerekirse ameliyat esnasında lazer ile dokunun tepkisi üzere olayları kare kare kaydederek inceleyebilmek mümkün olacak. Yeni kameranın kullanılabileceği alanlar vakit içerisinde genişleyecek.

Çinli bilim insanlarının yaptığı araştırma, Physics Review Letters mecmuasında yayımlandı. Kameranın aldığı imgeleri bu temastan izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu