Araştırmacılara Göre Leonardo Da Vinci’nin Hiperaktifmiş

Leonardo da Vinci öleli 500 yıl olmuş olsa da yetenekli İtalyan dâhisine dair yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Çağının ötesinde dizaynlara imza atan Da Vinci, araştırmalara husus oluyor.

İki bilim insanı, da Vinci’nin hayatına dair tarihi kayıtları inceleyerek ünlü dehanın davranış biçimlerini ortaya çıkardı. Araştırmacılara nazaran dikkat eksikliği ve hiperaktivite, da Vinci’nin hayatına kıymetli formda tesir etti.

Leonardo da Vinci, çoklukla tabloları ile biliniyor. Bilhassa Mona Lisa ve The Last Supper tabloları hayli ikonik. Yeniden de da Vinci yalnızca bir ressam değildi, tıpkı vakitte bir mucitti. Paraşüt, helikopter ve hatta tank için birinci dizaynlar da Vinci’nin notları ortasından çıktı.

Nöropsikolog Narco Catani, pek çok büyük iş başaran da Vinci’nin yarım bıraktığı çok sayıda projesi de olduğunu belirtiyor. Catani, tıp tarihçisi Paolo Mazzarello ile birlikte araştırmaya imza atan iki bilim insanından biri.

Catani’nin uzmanlık alanı otizm ve DEHB çalışmaları. Araştırmacı, da Vinci’nin dikkat eksikliğini, yarım bıraktığı işleri ve disiplinsiz davranışlarını, garip çalışma saatlerini ve uyku eksikliğini DEHB’nin işareti olarak görüyor.

Araştırmada Da Vinci’nin üst seviye zihinsel yetenekleri de ele alındı. Yazım hali de çalışmaya husus olan dehanın disleksi sorunu olduğu tez edildi. Solaklık, disleksi ve atipik yarım küre baskınlığı, nörogelişimsel kondisyonlar yaşayan çocuklarda daha yaygın, bilhassa de DEHB olaylarında.

Öte yandan birtakım araştırmacılar, tarihi figürlere hastalık teşhisinde bulunan bireylerin yaptığı çalışmaları kusurlu buluyor. Bu çalışmalarda periyodun şartlarının gerçek değerlendirilmediğini ve kaynakların uygun halde ele alınmadığını düşünen bilim insanları, tarihi bireylerin hastalıklarını teşhis etmeye çalışan araştırmacıları ‘hobi tarihçisi’ olmakla suçluyor.

Araştırma, Brain mecmuasında yayımlandı.

Başa dön tuşu