SpaceX’in Starlink Uyduları, UFO İhbarlarını Artırdı

Elon Musk’ın Dünya’nın alçak yörüngesine yerleştireceği uydularla tüm dünyaya internet erişimi sağlama projesinin birinci adımı geçtiğimiz günlerde atılmıştı. Yörüngeye fırlatılan birinci 60 uydu, birçok UFO ihbarına sebep oldu.

Fırlatmadan kısa bir müddet sonra amatör gökbilimci Marco Langbroek, Hollanda’nın üstünden tek sıra halinde geçen uyduların imajlarını yayımlamıştı. Hollandalı UFO sitesi UFO Meldpunt, tek sıra halinde gelen uydular hakkında 150’den fazla ihbar aldıklarını söyledi. Site, ayrıyeten bu ihbarlardan kimilerinin, bunların UFO olabileceğini tez ettiğini söyledi.

Hollandalı yayımcı Nederlandse Omroep Stichting’e konuşan bir şahit, “Ne olduğuna mana veremedim. Rusya, ABD’ye mi saldırıyordu? Yoksa onlar UFO muydu? Sahiden, hiçbir fikrim yoktu” dedi.

SpaceX’ten yapılan açıklamada, uyduların dünyanın yörüngesindeyken ayrılacağı, yani onları birbirine bu kadar yakın bir halde görmenin bundan sonra mümkün olmayacağı tabir edildi.

Şirket, uyduların boyutları sebebiyle gece gökyüzüne bakıldığında onları görmenin pek mümkün olmadığını söylemişti. Fakat birtakım gökbilimcilere nazaran, Starlink uydularının üstündeki güneş panelleri ışığın olağandan fazla parlamasına sebep olmuş olabilir.

Başa dön tuşu