Apple ile Giriş Özelliği, Her Uygulamada Zorunlu Olacak

WWDC başladı ve Apple, bu aktiflikte pek çok duyuru yaptı. Bu duyurulara yapılan bir güncelleme ile birlikte, iOS 13’ün “Appl ile Giriş Yap” özelliğinin, bütün uygulamalar için zarurî olarak bulunması gereken bir özellik olacağını belirtti. Üçüncü parti giriş özelliğine sahip uygulamalarda da artık Apple ile Giriş Yap özelliği bulunmak zorunda olacak.

Yeni gelecek olan özellik, sahnede tanıtılmış ve Facebook ve Google’ın kullandığı tekniklere inançlı bir alternatif olarak gösterilmişti. O tanıtımda, üçüncü parti giriş isteyen uygulamaların da bu özelliği edinmelerinin zarurî olduğu belirtilmemişti.

Yeni özellik ile birlikte kullanıcılar, özelliği destekleyen uygulama, internet sitesi ve servisler bilinmeyen bilgilerini paylaşmadan üye olabilecek. Öbür sistemlerden farklı olarak bu metotta yüz tanıma yahut Touch ID kullanarak da hesaplara giriş yapmak mümkün olacak. Bu da dijital ayak izlerinin daha az aşikâr olması manasına geliyor.

Apple’ın yoluna özel olarak, kullanıcı bilgilerini maskeleyen, dataları anonimleştiren bir sistem bulunuyor. Bu sistem, her uygulama ve site için yeni bir maske oluşturuyor. Böylelikle hem zımnilik daha güzel korunmuş oluyor hem de bir hesap kapatıldığı anda bütün bağlantısı kesebiliyor.

Sistem bu yaz beta denemelerine girecek ve daha sonra bütün aygıtlar için yayınlanacak.

Başa dön tuşu