Bitcoin aylar sonra korku seviyesinden ayrıldı! Bitcon’inde son durum nedir?

Kripto piyasası geçtiğimiz haftadan bu yana yükselişle devam ediyor. Önder kripto para Bitcoin (BTC), 21 bin dolarlık kritik düzeyin üzerine çıkarken, altcoinler de üst istikametli hareket etmeye devam ediyor.

Bitcoin sayıları için değerli bir parametre olan Dehşet ve Açgözlülük Endeksi’nde olumlu gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Bitcoin, 9 ay sonra ‘Nötr’ seviyesinde

Bitcoin Endişe ve Açgözlülük Endeksi, dün 52 puana ulaşarak 5 Nisan 2022’den bu yana en yüksek düzeyini gördü. Bu gelişme sayesinde Önder kripto para BTC, 9 ay sonra ‘nötr’ bölgesinin üzerine çıkmış oldu. Endeks, bugün 45 puana düşerek tekrar kaygı düzeyine geriledi. Bitcoin grafikleri incelendiğinde son 7 gün içerisinde yüzde 25’in üzerinde bir artış yaşandığı görülüyor.

Piyasa hassaslığı hakkında bilgi elde etmek için değerli bir metrik olan Dehşet ve Açgözlülük endeksi, Haziran 2022’de 9 puana gerilemiş ve taban düzeyini görmüştü. O devirden bu yana ise 20 ile 30 puan aralığındaki ‘aşırı korku’ alanında seyrediyordu. Endeks, hesaplamalar yapılırken, piyasada volatilite, hacim, toplumsal medya tesiri ve Google trends üzere kıymetli bilgilerden faydalanıyor. Öbür bir yandan pahalandırmak gerekirse yılbaşından bu yana devam eden yükseliş serisi yatırımcıları heyecanlandırmayı başardı. Yükseliş devam etmesi piyasanın ileri gelen isimlerinin fikirlerini aktarmasına neden oldu. O denli ki bahisle ilgili aktarılan bilgilere nazaran dünya iktisadına yönelik olumlu gelişmeler, yükselişin devam edeceğini düşündürtüyor. Lakin kimi analistler ise son yaşanan yükseliş hareketinin boğa tuzağı olduğunu düşünüyor. Son günlerde kripto para piyasalarında yaşanan olumlu hareketlilik pek çok kanıyı de beraberinde getiriyor. Önder kripto para Bitcoin, yazının hazırlandığı dakikalarda 20.793 dolar düzeyinde hareket ediyor. İlerleyen dakikalarda BTC’de tekrar yükseliş yaşanması bekleniyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu