Amazon, reçeteli ilaç servisini duyurdu

Amazon, RxPass isimli Prime üyelerine özel hizmetini ABD’de bulunan kullanıcılarına sunuyor. ABD’de bulunan Amazon Prime üyeleri aylık 5 dolara muhtaçlığı kadar ilaçlarını meskene isteyebilecek. Bu hizmet şimdilik anksiyete, reflü ve yüksek tansiyon tedavisi ilaçlarını içeriyor.  

Amazon Pharmacy Baş Tıbbi Sorumlusu Dr. Vin Gupta ise bu RxPass hizmetinin ABD’de 150 milyondan fazla kullanıcının kullandığını söylüyor. Kullanıcılar için hizmet bedeli olan aylık sabit fiyat değişmiyor.

Amazon, sıhhat alanında yaptığı işlerle de ses getiriyor. Amazon’un YouTube hesabında Kasım ayında bir görüntü sızdırılmıştı. Sızdırılan görüntü akne ve alerji üzere yaygın sıkıntıların tedavisi için kullanılacak olan çevrimiçi bakım programı olacak Amazon Clinic ile ilgili bilgiler içermekteydi.

Amazon daha evvel de 2018 yılında dijital eczane uygulaması PillPack’ i satın aldığını duyurmuştu. Covid-19 salgınında sonra sıhhat alanında yaptığı en büyük yatırım olarak Amazon, Temmuz 2022’de sıhhat dalı için kıymetli bir adım atarak One Medical şirketini 3,9 milyar dolara satın almıştı.

ABD’nin sıhhat sisteminin en büyük sıkıntılarından birini yüksek ilaç maliyetleri oluşturuyor. Yapılan araştırmalarda ABD’de dört yahut daha fazla reçeteli ilaç kullanan insanlardan %32’sinin ilaçlarını almakta zahmet çekmesi sebebi ile bir çok teşebbüs ilaç maliyetlerini düşürme hedefli çalışmalar yapıyor. CEO’luğunu Doug Hirsch’in yaptığı GoodRx Amerikan Sıhhat Şirketi, web sitesi ve taşınabilir uygulama üzerinden insanlara, 70 bin eczaneden datalar toplayarak fiyat karşılaştırması yaparak ucuz ilaç alma imkanı sunuyor.

GoodRx sıhhat şirketi 2022’nin Mart ayında dijital eczane platformu olan vitaCare’i 150 milyon dolara satın aldığını duyurmuştu. Dijital eczane kesimini geliştirmeyi amaçlayan GoodRx ilaç üreticilerinin hizmetlerini genişletmelerine yardımcı olmak ismine da vitaCare’i kullanmayı planlıyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu