Uzaylılarla Lazer Işınlar Kullanılarak İletişim Kurulabilir

Dünya dışı zeki hayat formunu arayan SETI, radyo sinyallerini tespit etmek üzerine çalışıyor fakat SETI'nin yeni projesi sayesinde devasa gama ışını gözlemevi VERITAS ile lazer gibisi ışıklar da tespit edilebilecek.

İnsanlar, uzayda 100 yıl kadar bir müddettir radyo dalgalarını yayıyor. SETI'nin radyo temelli yaklaşımının gerisindeki mantıksa başka uzaylı toplulukların da radyo dalgalarını kullanabileceği fikri altında yatıyor. Yeni bir araştırma tipiyse bu fikirden çok daha önemli bir formda bedellendiriliyor.

SETI'den Dr. Seth Shostak, “Işıkla birlikte radyo dalgalarından daha fazla bilgiyi taşıyabilirsiniz. Bunun sebebiyse frekansının daha yüksek olmasıdır. Aslına bakıldığı vakit kolay bir fizik kuralı lakin bence geçmişte kolay kolay fark edilebilecek bir ışık ışını göndermek güç olduğu için bu yol denenmedi” ifadelerini kullandı.

VERITAS ile ortak çalışan SETI, 4 adet 12 metrelik teleskopuyla birlikte işaret ışıklarını arayacak. Hususa ait açıklamalarda bulunan Dr. Seth Shostak, “Uzaylılar bizim hakkımızda neler biliyor? Bizden 70 ışık yılı aralıktan daha uzak mesafedelerse bizim varlığımızdan haberdar bile değiller zira bizim izlerimiz onlara ulaşmadı” ifadelerini kullandı.

Seth'in açıklamasıysa şu halde devam etti:

“Ancak Dünya üzerinde hayat olduğunu biliyorlardır. Zira gezegenimizde oksijen var. Buraya baktıklarında 'Şuraya bak, atmosferde oksijen var. Bu da fotosentez sonucunda olur' diyecekler.”

Şu an için Dünya'nın iletebildiği en güçlü lazerler, birkaç nanosaniye süren 500 terawatt'lık ışık titreşimi üretebiliyor. Bu da bu lazerlerden birinin 1.470 ışık yılı öteye konması durumunda VERITAS'ın bu ışığı tespit edebileceği manasına geliyor.

Şu an için VERITAS'ın inceleyeceği yıldızlar bu uzaklıktan yaklaşık 10 kat daha yakın. VERITAS, 150 ışık yılına kadar alanı inceleyecek ve bu aralıkta 5.900 ila 8.500 yıldız olduğu düşünülüyor.

Başa dön tuşu