Altın Gibi Metaller Neden “Külçe” Şekline Getiriliyor?

Dünyadaki pahalı madenlerin en yaygın olanları altın ve gümüştür. Uzun yıllardır bu kıymetli metalleri birer takı eseri olarak insanların üzerinde görürüz. Bazen altından yahut gümüşten yapılma heykellere yahut mimaride işlemelere denk gelmemiz de mümkün.

Muhtemelen oyunlardan yahut dizi/filmlerden gördüğünüz ve bildiğiniz üzere bu çeşit pahalı metaller, üstte bahsettiğimiz formlara bürünmeden saklanılmak istenirse, bankalarda birer ‘külçe’ biçiminde depolanıyorlar.

Peki bilhassa bu külçe halinin seçilmesinin sebebi nedir?

Aslında karşılığı çok kolay ve bunun örneğini Jenga oyunundan verebiliriz. Jenga oyunundaki tahta parçalar neden dikdörtgen prizma halinde? Zira üst üste koyup istikrarda tutmak daha kolay değil mi? Şayet küp biçiminde olsalardı dengeli bir formda üst üste dizemezdik, külçelerde de birebir durum kelam konusu.                                                                             

O vakit soracaksınız: Neden dikdörtgen prizma değil de yamuk dörtgen formuna getiriliyor?

Orada da demircilik kısmı devreye giriyor. Eritilmiş bir metali, katılaşması ismine bir kalıba döktükten sonra o kalıptan en kolay çıkarabileceğiniz form, fotoğrafta de görebileceğiniz “/___” formu oluyor. Bu açıya sahip katılaşan metali kalıptan çıkarması çok kolaydır.

Hatta kek ve buz küpleri kalıplarının da bu emsal eğimli şekile sahip olmasının sebebi budur. Ayrıyeten ek olarak ağır olduklarından dolayı külçeler, bu geometrik biçimdeyken el ile tutup kaldırması daha kolay oluyor.

Sonuç olarak kıymetli metallerin külçe haline getirilmesinin sebepleri: Depolanmasının, eritme sürecinde kalıptan çıkmasının ve el ile tutup hareket ettirmenin daha kolay olmasıdır.

Başa dön tuşu