Windows 7’den Doğrudan Windows 10’a Nasıl Geçiş Yapılır?

Herhangi bir yazılım kullanırken o yazılımın son güncellemelerini yapmak çok değerli. Hele bu yazılım, bir işletim sistemiyse güncellemeleri yapmak, hem güvenlik hem de performans açısından kritik bir değere sahip oluyor. Bu işletim sistemi Windows ise işte o vakit güvenlik güncellemelerini yapmamak çok tatsız sonuçlara sebep olabiliyor.

Microsoft, vakitle eski Windows sürümlerine sunduğu takviyesi kesiyor ve bir yerden sonra o işletim sistemlerine güvenlik ve gibisi güncellemeler sunmamaya başlıyor. Bu durum da bilgisayarınızı internette gezinirken neredeyse büsbütün savunmasız bir duruma sokuyor. Bu yazımızda da 2020 yılında dayanağı kesilecek Windows 7’den Windows 10’a geçiş yaparken yaşanan problemlerden bahsedeceğiz.

Windows 7 kullanan bilgisayar sayısı, günümüzde hâlâ yüksek seviyelerde. Bu durumun ana sebeplerinden bir tanesi, Windows 7 konseyi birtakım bilgisayarların Windows 10’a geçiş için uygun olmaması. Kimi bilgisayarlar eski donanımlara sahip oldukları için Windows 10’u kaldırmıyor. Şayet siz de bu durumu yaşayan kullanıcılardan biriyseniz bu yazımızda vereceğimiz tekliflerden faydalanabilirsiniz. Öncelikle gelin sistem ihtiyaçlarına göz atalım.

Windows 10 sistem ihtiyaçları:

  • İşlemci: 1 GHz veya daha süratli işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
  • RAM: 32 bit için 1 GB, 64 bit için 2 GB
  • Sabit şoför alanı: 32 bit işletim sistemi için 16 GB, 64 bit işletim sistemi için 32 GB
  • Grafik kartı: WDDM 1.0 şoförüyle DirectX 9 yahut üzeri
  • Ekran: 800×600

Sistem ihtiyaçlarına baktıktan sonra birinci olarak yapmanız gereken şey, bilgisayarınızın hakikaten de Windows 10’u desteklemediğinden emin olmak. Bunu yapmak için Microsoft’un “Windows 10 Update Assistant” isimli uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Bilgisayarınıza yükledikten sonra uygulama, bir denetim gerçekleştiriyor ve bilgisayarınızın Windows 10 uyumlu olup olmadığını söylüyor. Hatta bu uygulama, şayet uyumluysa hangi sürüme geçiş yapmanız gerektiğini bile belirtiyor.

Diyelim ki bu uygulama, bilgisayarınızın Windows 10 çalıştırabileceğini söyledi ya da kurmamanız gerektiğini söyledi lakin siz tekrar de bilgisayarınıza bir talih vermek istiyorsunuz. Birinci olarak yapmanız gereken şey, Microsoft’un “Medya Oluşturma Aracı” ile Windows 10’u indirerek bir flash belleği ya da bir DVD’yi format atmaya hazır hâle getirmek. “Medya Oluşturma Aracı”, kullanıcılara bu sürecin nasıl yapılacağını adım adım gösteriyor. Bu ortada format sırasında bir flash bellek kullanmak daha süratli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Windows 10 suramı için medyayı oluşturduktan sonra, format evresine geçmeden evvel sisteminizin yedeğinizi almanızı şiddetle öneriyoruz. Rastgele bir sorun sonucunda bilgisayarınızı formattan evvelki hâline geri getirebilmeniz için bu etap çok kıymetli. Sisteminizin yedeğini almak için Windows’un Kontrol Masası>Sistem ve Güvenlik>Yedekleme ve Geri Yükleme dizinini takip ederek karşınıza çıkan “Sistem imgesi oluştur” seçeneğine tıklayarak bir “image” belgesi oluşturabilirsiniz. Sonrasında bu belgeyi sisteminizi olduğu üzere eski hâline getirmek için kullanmanız mümkün. Son olarak BIOS’unuzu son sürümüne yükselttikten sonra format işlemine geçebilirsiniz.

Format sürecine geçtiğiniz vakit “temiz” bir heyetim gerçekleştirdiğinizden emin olmanız gerekiyor. Yani işletim sisteminizi Windows 10’a yükseltme süreci yapmak yerine bilgisayarınıza format atarak sıfırdan bir Windows 10 suramı yapmanız gerekiyor. Bu sayede mümkün sıkıntıları en aza indirgemiş oluyorsunuz.

Her şeyi denediniz lakin yeniden de Windows 10 bilgisayarınıza kurulmuyor mu? Endişelenmenize gerek yok. Bu kademede Windows 8.1’i bilgisayarınıza kurarak Microsoft’un sunduğu takviyeden 3 sene daha yararlanmaya devam edebilirsiniz. Windows 8.1, Windows 10’a kıyasla çok büyük bir atılım değil yani Windows 10 desteklemeyen bilgisayarınızın Windows 8.1’i destekliyor olması muhtemel.

Başa dön tuşu