Akıllı Telefonlarla Kontrol Edilebilen Beyin İmplantı

Tıp dünyasında hala tedavisi bulunamamış ya da katılaşmamış pek çok hastalık bulunuyor. Birtakım hastalıklar içinse yeni sistemler deneniyor. Bu kere Kore ve ABD'den bilim insanları teknolojiyi kullanarak parkinson, alzheimer, depresyon ve bağımlılık üzere hastalıkları tedavi edebilen harika bir buluşa imza attılar.

Bilim insanlarının yeni buluşu, bilhassa hudut hastalıklarında kullanılan usullerden çok uzak. Diğer bir deyişle keşfedilen yeni yol, bedene yan tesiri fazla olan ilaçları içermiyor. Dilerseniz artık de bu yeni tekniğin ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına bakalım.

Bilim insanlarının keşfettikleri bu yeni sistem, küçük bir beyin implantının beyin içerisine girerek amaç bölgeyi etkilemesine dayanıyor. Fakat beyin implantı bunu yaparken aygıtın kontrolü akıllı telefonlar tarafından yapılıyor ve Bluetooth teknolojisi kullanılıyor. Aygıt, beynin hedeflenen bölgesine ulaştırıldıktan sonra bu bölgede ilaç tedavisi yapıyor ve amaç bölgedeki problemler gideriliyor. Bu aygıt, mevcut tedavi metotlarının beyne verdiği genel ziyanı, nispeten de olsa azaltıyor. Ayrıyeten geliştirilen aygıt, tak çalıştır ilaç hazneleri sayesinde farklı ilaçların kullanılabilmesine de imkan sağlıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kore Yüksek Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) ve Colorado Boulder Üniversitesi'nden bilim insanları, bu aygıtın nanomühendislik sektörünün bir meyvesi olduğunu ve bu teknolojiyi geliştirmek istediklerini açıkladılar. Ayrıyeten bu sistem, bilim beşerlerine nazaran öteki hastalıkların da tedavi süreçleri için kullanılabilir. 

Bilim insanları bu aygıtı, farelerde denediler ve başarılı oldular. Hem mühendislerin hem de hekimlerin üç yıllık çalışmasının bir sonucu olan bu aygıtın şimdiyse insan beyninde kullanılması için geliştirilmesine devam ediliyor. İlerleyen devirlerde bu aygıt, hastalıkların tedavi edilmesi için değerli bir rol oynayacağa benziyor.

Başa dön tuşu