GPT-3 ve Siri Birleşimiyle Oluşturulan Sesli Asistan [Video]

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, son birkaç aydır tüm dünyanın gündeminde. GPT-3 teknolojisinden yararlanan sohbet botu, sorduğunuz her şeye yanıt verebiliyordu. Artık ise bir geliştirici, bu üslup bir teknolojinin akıllı konut aygıtlarına ve sesli asistanlara nasıl katkıda bulunabileceğini gösterdi.

Mate Marcshalko isimli geliştirici, GPT-3 ile Apple’ın sesli asistanı Siri’yi birleştirerek şaşırtan derecede akıllı bir konut asistanı oluşturdu. Ayrıyeten Apple’ın ‘Kestirmeler’ uygulamasından da yararlandı. Marcshalko, ortaya çıkan sonucu Reddit üzerinden bir görüntü ile paylaştı.

Sesli asistan, güçlü komutlara kolay kolay karşılık veriyor

Paylaşılan görüntüde, geliştiricinin Siri yoluyla HomeKit akıllı konut aygıtlarıyla denetim ettiği görülebiliyor. Ayrıyeten asistanın, olağanda Siri’nin yanıt vermekte zorlanacağı komutlara bile karşılık verebilmesi büyük dikkat çekiyor. Geliştirici, Siri, GPT-3 ve HomeKit özellikli akıllı aygıtları ortasında arayüz oluşturmak için Apple’ın ‘Kestirmeler’ uygulamasından kullandığını söylüyor.

Örneğin Marcshalko, görüntüde sesli asistana “Bu görüntüyü ofiste karanlıkta kaydettiğimi fark ettim, bu bahiste bir şeyler yapabilir misin?” dediğini görüyoruz. Yapay zekâ bu cümlenin akabinde ise çabucak ışıkları açıyor. Devamında ise geliştirici, asistandan odasının sıcaklığını “uyumasına yardımcı olacak şekilde” ayarlamasını istiyor. Yapay zekâ da şaşırtan bir formda sıcaklığı buna nazaran ayarlıyor.

Ortaya çıkan demo, sesli asistanların GPT-3 üzere yeni jenerasyon yapay zekâ modelleriyle birleştirildiğinde gelecekte ne kadar gelişebileceğini bizlere gösterdi. Doğal sistemin harika olmadığını söylemek gerek. Geliştiriciye nazaran GPT-3’e yönelik API istekleri 0,014 dolara mal oluyor. Yani, bu akıllı konut asistanını kullanmak Siri üzere fiyatsız değil.

Bu üslup bir sesli asistan, kimi riskleri de beraberinde getiriyor

Maliyete ek olarak görüntünün düzenlenmiş olduğunu da görebiliyoruz. Yani sesli asistanın kullanımında kimi aksaklıkların çıktığını, görüntüye da sadece seçili kısımların eklendiğini kestirim etmek sıkıntı değil.

Siri ve öbür benzeri asistanlar, asla kaba, ziyanlı şeyler söylememek için tasarlandı. Lakin Marschalko’nunkine benzeri sistemler bu şekil tehlikeli şeyler söyleyebilme potansiyeline sahip. GPT-3’te de misal güvenlik tedbirleri var; lakin illa ki beklenmedik cevaplarla karşılaşabiliyoruz. Bu da yapay zekâ konusunda birtakım soru işaretleri doğuruyor.

Yine de geliştiricinin oluşturduğu demonun epeyce heyecan verici olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Sesli asistanların, onlarla bir insan üzere muhabbet edebileceğimiz kadar gelişip gelişmeyeceğini ilerleyen vakitlerde göreceğiz.

Başa dön tuşu