SpaceX’in Bir Roketin İçinden Çektiği Büyüleyici Video

Özel bir şirket olarak devletlere uzay nakliyeciliği hizmeti veren SpaceX, tıpkı vakitte maliyet düşürme işinde de çok düzgün. Yükleri Dünya yörüngesine bırakıp geri dönen Falcon roketleri, tüm vakitlerin en değerli uzay buluşları ortasında gösteriliyor. Her fırlatmada atıl duruma geçmedikleri ve tekrar kullanılabildikleri için masrafları büyük oranda azaltıyorlar. 

Üç adet 70 metrelik Falcon 9 roketinin yan yana getirilmesiyle oluşan Falcon Heavy roketi de yükünü bıraktıktan sonra, yine 3 modül halinde yeryüzüne dönüyor. SpaceX, geçtiğimiz ay bir başarılı Falcon Heavy operasyonu daha gerçekleştirerek tarihe geçmişti. Ana roket tekrar okyanusa çakılsa da iki yan roket başarılı bir halde dönüş yapmıştı.

Artık aşağıdaki fırlatma ve iniş manzaralar alıştığımız bir şey haline geldi:

Ancak bugün farklı bir görüntü gündem yarattı. Tüm operasyonu, roketin içerisine yerleştirilen kameralar sayesinde farklı ve büyüleyici bir açıdan görme fırsatı yakaladık. 

SpaceX’in Twitter’da paylaştığı yanarlı dönerli video şu biçimde:

“STP-2 misyonu sırasında çekilen imaj: Roket Dünya’ya geri dönerken, sürtünme nedeniyle atmosferdeki parçacıklar ısınıyor ve gördüğünüz parlak mavi renge bürünüyor.”

Videonun başında, roketin atmosfer dışında olduğu anlara tanıklık ediyoruz. Akabinde atmosferin ağır kısmına girdiğinde bir sürtünme başlıyor. Sürtünme dolayısıya yüksek ısılara ulaşan partüküller, parlak mavi renge bürünüyor. 

SpaceX, her yeni fırlatmada milyonlarca dolar tasarruf ederken, elde ettiği gelirle insanlığın Mars seyahati için rehber kurumlardan birisi olmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu