Neden Kimsenin Karanlık Maddeden Ölmediği İnceleniyor

Bilim insanları sık sık bizim sormadığımız soruları sorar ve bizim bakmadığımız açıları ele alırlar. Bu sorulardan biri de karanlık maddeyi ele alıyor. Yeni bir makaleye nazaran, karanlık husus yüzünden kimsenin ölmemiş olması birtakım teorileri geçersiz kılıyor.

Karanlık unsur, cihandaki kayıp kütleyi açıklamak ve kozmosun yapısındaki birtakım anomalileri çözebilmek için ortaya atılmış, teorik bir yapıdır. Binlerce fizikçi bu yapıyı gözlemlemek ve sırlarını çözmek için çalışmalar yürütüyor. 

Karanlık unsur teorilerinin ortak özelliği şu: Yer çekimini hissediyorlar lakin geri kalan hiçbir güç ile etkileşime girmiyorlar. Yani bu unsurları karanlık unsur değil de transparan ya da görünmez unsur olarak da nitelendirmek hakikat olabilir. Araştırmacılar bu maddeyi gözlemleyebilmek için pek çok farklı aygıt, sensör ve dedektör geliştirdi. 

Bilim insanları Robert J. Scherrer, Jagjit Singh Sidhu ve Glenn Starkman yeni bir makale kaleme aldı. Makalede, makroskopik boyutlarda, insan uzunluğuna yakın ölçekte bir cisim olması ihtimali göz önüne alındı. Bu kadar büyük bir parçacığın sahip olacağı karanlık unsur, bir noktada insanların vücutlarında açıklanamayan, kurşun yarası gibisi yaralar açmalıydı. 

Çalışma, karanlık hususun ne olduğundan çok ne olmayacağına dair bir çerçeve oluşturmayı ve kimi karakteristikleri araştırmaya zahmet etmemeyi sağlamayı amaçlıyor. Karanlık unsur konusunda daha evvel yapılmış olan çalışmalarda da bu unsurun beşere ziyanı dokunmayacağı belirtilmişti. 

Karanlık maddeyi nasıl inceleyeceğimizi, nasıl bulacağımızı bilmiyoruz ve kullandığımız bütün sistemler büsbütün yanlış da olabilir.

Başa dön tuşu