Meta işten çıkarma kararını duyurdu

Dünyanın her yerinde hissedilen ekonomik meseleler, şirketlerin hacimlerini küçültmesine neden oldu. Hatta şirketler hala çeşitli meseleler sebebiyle küçülmeye devam ediyor.

Son periyotlarda sık sık gündeme gelen Twitter, Elon Musk’ın satın almasının akabinde pek çok değişimle gündeme gelmeye devam ediyor. Yeni çalışmalar kapsamında Twitter, çalışanların birçoklarıyla yollarını ayırma kararı almıştı. Twitter’ın akabinde Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın çatı şirketi Meta’da toplu bir biçimde işten çıkarma yapma kararı aldı.

Meta, toplu işten çıkarma yapıyor

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta hakkında bir müddettir, işten çıkarma yapacağı tez edilmişti. Meta’nın iş hacmini küçültmeye devam edeceği ve bu doğrultuda işten çıkarmalar Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından onaylandı. Kısa bir müddet evvel aktarıldığı üzere Meta’nın dünyayı saran ekonomik kriz nedeniyle yaşanan zorlukları azaltmak nedeniyle çalışanlarının bir kısmını işten çıkaracağı belirtildi. Bahis ile ilgili bilgisi olan bireylere nazaran Meta’nın bu işten çıkarma planları teknoloji şirketleri ortasından bu yılın en büyük ve kuvvetli işten çıkarması olacak.

Meta’nın bu formda bir karar almasındaki temel sebep, şirketin gelirlerinin her geçen düşmesi ve mevcut ekonomik kurallar olarak belirtildi. İşten çıkarmalar karşısında, işten çıkarılan çalışanlara kıdem tazminatı olarak en az dört aylık maaş verilecek. Son olarak şunu da eklemek gerekirse, Meta’nın dünya genelinde 87.000’in üzerinde çalışanı vardır. Meta’nın, kaç kişiyi işten çıkaracağı şimdi aşikâr değil lakin bugün açıklanması bekleniyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu