FinTech alanında haftanın gündemi 117 – Egitimline

FinTech alanında haftanın gündemi 117 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 117

26 – 31 Aralık tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Fintechtime Ocak Şubat 2023 Sayısı

Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi FinTechTime’ın Ocak & Şubat 2023 Sayısı Çıktı.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık. Sekizinci yaşımızın heyecanını paylaştığımız bu özel sayımız; gündemi belirleyecek röportajlar, çarpıcı dosya konuları ve değerli fikirleriyle sektöre ışık tutan yazarlarımızın köşe yazıları ile dopdolu. 🧿 Sektörün kalbinde yer alan ve dergimize değer katan tüm yazarlarımıza teşekkür ediyorum….

Ekosistem liderlerinin 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı beklentilerine yer verdiğimiz bu özel sayımızda ayrıca, 2022’de yaşanan #fintech gelişmeleri konusunda hafızanızı tazeleyecek “Almanak 2022” dosyasını derledim. 

2022 yılı boyunca birçok yeni servisini devreye alan ve üye işyerlerinin büyüme yolculuklarına katkılarını sürdüren Craftgate’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Hakan ERDOĞAN‘ı kapağımıza taşımaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 🎩

Param’ın katkılarıyla hazırladığımız “Nakit Yönetimi Rehberi” özel dosya konusunun, nakit yönetimi konusunda zorlanan kişi ve kuruluşlar için faydalı olmasını diliyoruz. Dosya konumuzu, Param’ın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Emin Can YILMAZ ile gerçekleştirdiğim özel röportaj ile taçlandırıyoruz.

Dergimizin ilerleyen sayfalarında Aktif Bank Genel Müdürü Sayın Aysegul Adaca Oğan, Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Zafer Can, Sanction Scanner Kurucusu ve CEO’su Fatih Coşkun, SmartMessage ’ın CEO’su Oğuz Küçükbarak ile gerçekleştirdiğim özel röportajları bulacaksınız. Röportaj fırsatı için tüm sektör liderlerine bir kere daha teşekkür ediyorum.

2023 yılının herkes için sağlıklı, huzurlu ve bol verimli geçmesini temenni ediyorum. 

Elektronik Para Kuruluşlarının FAST’a katılımının önü açıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine Katılımına İlişkin Basın Duyurusu paylaştı.

Elektronik Para Kuluruşlarının da FAST sistemine doğrudan katılımını artırmayı amaçlayan “FAST” sisteminin kullanıma sunulacağı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kendi beşerî sermayesi ile açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılarak tasarlanıp geliştirilerek 2021 yılında işletmeye alınan Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sisteminde 24 üye banka bulunuyor. 2023 yılında ödeme ve elektronik para kuruluşlarının da FAST sistemine doğrudan katılımının sağlanması amacıyla yeni proje hayata geçirilecek.

Ödeme sistemlerinde 2023’e yön verecek 7 trend

Küresel dijital ödemeler pazarının 2030 yılına kadar yıllık yüzde 20,5’lik bir hızla büyümesi bekleniyor. Bu büyümeye de yeni teknoloji ve çözümler yön verecek.

2022 tüketicilerin daha yenilikçi ve sorunsuz dijital ödeme çözümleri talep ettiği bir yıl oldu. 2023 de dijital ödemelerin daha çok tabana yayıldığı, yeni teknolojilerin daha fazla benimsendiği bir yıl olacak. Grand View Research’e göre küresel olarak dijital ödemeler pazarı 2030 yılına kadar yıllık yüzde 20,5’lik büyümeyle 362 milyar dolara ulaşacak.
Bu büyümeyi de yeni teknoloji ve çözümler sürükleyecek. Özellikle 2023 yılında aşağıdaki 7 trend sektördeki büyümeye yön verecek.

Kesintisiz ve kullanıcı dostu ödeme deneyimi 

Dünya nüfusunun yarıdan fazlası mobil cüzdanı benimseyecek

Mobil ödemelerle temassızın yükselişi sürecek

Gömülü finans yaygınlaşacak

Gerçek zamanlı ödemelerin büyüme hızı artacak

Yapay zeka daha da etkinleşecek

Regülasyon Teknolojileri rekabeti değiştirecek

“Ödemelerin daha fazla akıllandığı bir döneme tanıklık edeceğiz”

Ödeme teknolojilerinin son yıllarda hızlı bir büyüme yaşadığını belirten Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, 2023 yılında da bu büyümenin önemli bir ivme kazanacağını açıkladı. Ertürk, gelecek beklentilerini şöyle dile getiriyor: “Pandemi, e-ticaretin yaşadığı büyüme ve değişen tüketici davranışları ödeme teknolojilerinde geleceği hızla bugüne taşıdı. Önümüzdeki birkaç yılda yaygınlaşması beklenen teknolojiler, bugünden hayatımızda etkili olmaya başladı. 2023 yılında da özellikle e-ticaret büyürken ödemeler pazarı teknolojiyle dönüşmeye ve dijitalleşmeye devam edecek. Yapay zeka, blockchain ve açık bankacılık gibi teknoloji ve platformlarla ödemelerin hızlandığı, daha da akıllandığı ve teknolojinin de toplumun her kesimine yayıldığı bir döneme tanıklık edeceğiz” dedi.

HangiKredi, üst üste 2. kez Deloitte Fast 50 Türkiye listesinde yer aldı

Bankacılık ürünleri karşılaştırma ve başvuru alanında Türkiye’nin lider platformu HangiKredi, kurumlara ulusal ve uluslararası marka bilinirliği yaratma ve yeni iş birliktelikleri geliştirmek amacıyla bu yıl 17. kez gerçekleştirilen Deloitte Teknoloji Fast 50’de Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında yer aldı.

Robomotion, FTIHUB ekosistemine dahil oldu

Tamamen Türk yazılımcılar tarafından geliştirilmiş, yerli Robotik Süreç Otomasyonu girişimi Robomotion, fintek ekosistemdeki oyuncuları bir araya getirerek güçlü iş birliktelikleri oluşturmayı ve inovatif projeler yaratmayı hedefleyen FTIHUB ekosistemine dahil oldu.

PayTR, yedinci kez Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasında yer aldı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerine Avrupa ve dünyaya açılma fırsatı sunan Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2022 Programı’nın sonuçları açıklandı. Geliştirdiği ürün ve teknolojilerle üye iş yerlerinin hayatlarını kolaylaştıran ödeme kuruluşu PayTR, iş dünyasının geleceğini şekillendirecek ve Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük edecek şirketlerin yer aldığı Fast 50 listesine üst üste beşinci, toplamda yedinci kez girdi.

Mastercard Sürdürülebilirlik Akademisi araştırması sonuçlandı

Tüm dünyada sürdürülebilir çevre için karbon ayak izinin düşürülmesi, yenilebilir enerji ve çevre dostu yaklaşımlar gün geçtikçe daha önemli hale geliyor. Mastercard Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından yapılan araştırma da tüketicilerin çevre duyarlılığına sahip olan markalara ilgi duymakla kalmayıp bu konuda çalışma yapmaları için onları zorladıklarını ortaya koyuyor.

Nakitsiz toplum idealini geliştirmek için teknolojiler geliştiren Mastercard, bu teknolojileri daha sürdürülebilir bir dünyanın hizmetine sunmak için pek çok proje geliştiriyor. Bunlardan biri de Eylül 2021’de kurulan Sürdürülebilirlik Laboratuvarı. Bu laboratuvar, küresel ekonomi hızla dijitalleşirken hem insanların hem de gezegenin sürdürülebilirliği için ürün geliştirerek kullanıcıları bilinçlendiriyor ve bu alana teşvik ediyor.

Param, net kârının yüzde 20’sini çalışanları ile paylaşacağını duyurdu

Param, net kârının yüzde 20’sini oluşturan yaklaşık 15 Milyon TL’yi çalışanlarıyla paylaşıyor.

Çalışan markası yaklaşımıyla insan kaynakları vizyonunu her daim geliştiren Param, daha önce yaptığı yemek, yol ve maaş zammı düzenlemeleriyle çalışanlarına katkı sağlamıştı. Şimdi de net kârının yüzde 20’sini oluşturan yaklaşık 15 Milyon TL’yi çalışanlarıyla paylaşarak önemli bir gelişmeye daha imza attı.

Multinet Up CEO’su Ali Emre Sever, 2023 hedeflerini açıkladı

Multinet Up CEO’su Ali Emre Sever, Multinet Up ekosisteminde son dönemde meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi ve şirketin 2023 hedeflerini açıkladı.

Yemek kartı, kurumsal hediye ve sosyal yardım kartı, akaryakıt, konaklama ve toplu satın alma çözümleriyle şirketlere tasarruflu gider yönetimi hizmeti veren Multinet Up, yeni dönemde çözümlerinin kapsayıcılığını artırmayı hedefliyor. 

Elektronik Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcı ve Elektronik Ticaret Hizmet Sağlayıcılar hakkında yönetmelik yürürlüğe girdi

Elektronik Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcı ve Elektronik Ticaret Hizmet Sağlayıcılar hakkında yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, e-Ticaret yapanlar ve Pazaryerleri için getirilecek önemli değişiklikleri içerirken, çok büyük ölçekli ETAHS’leri ödeme hizmetleri konusunda kısıtlıyor. Yönetmeliğe göre, elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcıları ile elektronik ticaret hizmet sağlayıcılarının reklam bütçeleri önceki yılki cirolarının yüzde 2’si ile sınırlandırıldı. Reklam sınırlamasına tabi tutulan ciro, önceki yılın cirosuna TÜFE eklenmesiyle bulunacak.

Sipay, 2022 yılında işlem hacmini 8’e katladı

2022 yılında 10 milyar TL’lik başarılı işleme aracılık eden Sipay, söz konusu dönemde işlem hacmini 8, işlem adedini 5, üye iş yeri sayısını ise 4 kat artırdı.

2022 yılında bir önceki yıla kıyasla üye işyeri sayısını 4 kat artıran Sipay’in söz konusu dönemde işlem hacmi yüzde 740, işlem adedi ise yüzde 370 arttı. 2022 yılında 10 milyar TL’lik başarılı işleme aracılık eden Sipay, 2023 yılında 40 milyar TL’lik işleme aracılık etmeyi hedefliyor.

Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemleri gerçekleşti

TCMB, teknoloji paydaşları ile birlikte yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine 2023 yılının ilk çeyreğinde de devam edeceğini duyurdu. Yapılan testler sonucu elde edilen bulgular geniş kapsamlı bir değerlendirme raporu ile kamuoyu ile paylaşılacağı bilgisi de verildi.

Dijital Türk Lirası Kullanımına İlişkin Basın Duyurusu’nda, aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) öncülüğünde yürütülmekte olan Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. TCMB, teknoloji paydaşları ile birlikte yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine 2023 yılının ilk çeyreğinde de devam edecektir. Yapılan testler sonucu elde edilen bulgular geniş kapsamlı bir değerlendirme raporu ile kamuoyu ile paylaşılacaktır.

FinTech alanında haftanın gündemi 116

19 – 25 Aralık tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Başa dön tuşu