2 Metre Boyunda, 500 Kiloluk Dev Bir Dinozor Kemiği Bulundu

Bir vakitler dünya üzerindeki baskın tıp beşerler değildi. Üzerinde yaşadığımız yeşil mavi çamur topunun hakimi dinozorlar idi. Bu canlılardan geriye bugün sırf fosilleri kaldı. 

Yeni bulunan devasa uyluk kemiği, tam 140 milyon yıllık ve kemiğin uzunluğu 2 metre civarında. Olağan bir beşerden daha uzun olan bu kemiğin yükü da 500 kilogramı buluyor. 

Yapılan inceleme sonucunda kemiğin, Sauropods isimli bir dinozor çeşidine ilişkin olduğu ortaya çıktı. Bu canlılar, dünyanın en büyük otçul dinozorları olarak biliniyorlar. Bu çeşit olağanda Triassic Dönem’in sonunda ortaya çıkmasına karşın bu fosil, Jurassic Dönem’den kalma. 

Fosil, Uluslar Doğal Tarih Müzesi’nden gönüllüler tarafından killi toprağın içinde bulundu. 

Araştırmacılar, bölgede bulunan kemikleri kullanarak bütün bir Sauropod iskeleti inşa edebilmeyi umuyorlar. Birebir katmanda gömülü olan bir leğen kemiği de olduğu tespit edildi. 

Fransa’nın Charente bölgesi, hayli kıymetli bir fosil yatağı pozisyonunda bulunuyor. Bölgede 2010 yılından bu yana 7500 kemik bulundu. Bu kemiklerin 45 farklı dinozor çeşidine ilişkin olduğu ortaya çıktı. 

Ekip, dinozor iskeleti inşasının şu anda yarı yarıya tamamlanmış olduğunu belirtiyorlar. Sürecin ne kadar süratli tamamlanacağını, fosillerin ne kadar süratli bulunup çıkarılacağı belirleyecek.

Başa dön tuşu