14 Yaşındaki Hacker Binlerce Cihazı Kullanılmaz Hale Getirdi

Kendisine Light Leafon diyen 14 yaşındaki bir bilgisayar korsanı, ismi Silex olan yeni bir IoT (Internet of Things – Objelerin İnterneti) virüsü geliştirdi. Virüs, Unix işletim sistemli aygıtları maksat alıyor ve aygıta erişim sağlamaya çalışıyor. Siteme girdikten sonra yazılım, aygıta bağlı olan bütün diskleri numaralandırıyor ve diskleri rastgele datalarla dolduruyor.

Virüs, bütün bunları yaptıktan sonra aygıtın güvenlik duvarı kurallarını siliyor ve aygıtı bağlı olduğu ağdan çıkarıyor. Sonra da sistemi yine başlatıyor. Aygıt, bu olaylardan sonra büsbütün kullanılamaz hâle geliyor. Aygıta tekrar erişim sağlamak içinse bütün donanımların tekrar kurulması gerekiyor.

Bugünün erken saatlerinde ortaya çıkan yazılım, en az 2.000 aygıtı kullanılamaz hâle getirdi. Virüs, ayrıyeten GNU/Linux sunucularına da bulaşabiliyor. Bu tehlikeli virüsün İran menşeli bir siteden yayıldığı belirtiliyor. NewSky Security isimli güvenlik servisinde çalışan Ankit Anubhav, Zdnet’e virüsün imalcisi ile bağlantıya geçtiğini ve onun 14 yaşında olduğunu söyledi.

14 yaşındaki genç bilgisayar korsanı, Anubhav'a yazılımı daha da geliştirmek ve yazılıma ekstradan ziyan verici özellikler eklemek istediğini söyledi. Light, geçen yıl çıkan ve 10 milyon aygıtı kullanılmayacak hâle getiren IoT virüsü Brickerbot’tan esinlendiğini de ekledi. Virüsün üstünde çalışan Light, yazılımı tekrar yapacağını ve yeni versiyonda Brickerbot’ta olan özelliklerin tümünün mevcut olacağını söyledi.

Başa dön tuşu